Iirimaa valmistub rahvahääletuseks abordiseaduse leevendamise asjus ({{commentsTotal}})

"Jah!"-kampaania plakatid Iirimaa abordi-referendumi eel Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Katoliiklikul Iirimaal oli veel viis aastat tagasi abort täiesti keelatud, 25. mail aga toimub rahvahääletus abordiseaduse leevendamiseks. Referendumile pannakse 1983. aastal kehtestatud põhiseadusemuudatus, mille järgi naisel ja tema sündimata lapsel on võrdsed õigused. Rahvahääletusel küsitakse luba selle tühistamiseks.

Tänavatel on üsna karmi sõnastusega plakatid nii pooldajatelt kui vastastelt: "Peatage naiste häbistamine!", "Päästke elusid, öelge abordile "ei!" ja "Luba tappa!", vahendab Reuters.

Jah-kampaania tegijad tahavad, et konstitutsiooniparandus tühistataks ning rõhutavad naiste õigusi ja meditsiinilisi riske, mida 1983. aasta põhiseadusemuudatus nende sõnul kaasa on toonud. Ei-kampaaniaga tahetakse kaheksas konstitutsiooniparandus säilitada.

Abordiseaduse leevendamine kütab kirgi

Katoliku kiriku mõju on viimaste aastate seksiskandaalide tõttu vähenenud ja vaidlus abordiseaduse leevendamise üle on Iirimaal üha tulisemaks muutunud. Viimased viis aastat on lubatud raseduse katkestamine, kui ema elu on ohus.

72-aastane katoliiklane Maura Manley on konstitutsiooniparanduse tühistamise vastu religiooni pärast.

"Mina usun, et ainus, kes elu annab ja võtab on Jumal," ütles Manley.

39-aastane katoliiklane Andy Heasman pelgab, et abordiseaduse leevendamisel hakatakse kergel käel "tellimuse peale" rasedusi katkestama.

"Sellest tuleb üks massimõrv," ütles ta ja kirjeldas, kuidas tema endine tüdruksõber üheksa aastat tagasi tema teadmata aborti tegi.

22-aastane Fay Carrol pooldab reformi ja süüdistab vastukampaania tegijaid valijatele valetamises.

"Paljud naised on öelnud, et nad ise aborti ei teeks, aga nad ei taha teistelt valikuvõimalust ära võtta. See on valikuvabaduse küsimus!" toonitas Carrol.

Juba 1970-ndatest aastatest naiste õiguste eest seisnud Ailbhe Smyth märgib, et võrreldes 1983. aastaga, mil referendumil konstitutsiooniparandust toetati, on Iirimaa palju muutunud. Ka katoliku kirikusse suhtutakse teisiti.

"Iirimaal ei peeta katoliku kirikut enam moraali vahendajaks," rääkis Smyth.

Smyth avaldas lootust, et 25. mai referendumiga jätab Iirimaa selja taha naiste julma ja andestamatu kohtlemise peatüki oma ajaloos.

Google püüab olla erapooletu

Google peatas alates neljapäevast kõikide aborditeemalise rahvahääletusega seotud lehekülgede ja reklaamide kuvamise Iirimaal, öeldes, et soovib hoiduda hääletajate mõjutamisest.

Teisipäeval keelas sotsiaalmeediavõrgustik Facebook väljastpoolt Iirimaad tulevad reklaamid, millega üritatakse valijaid mõjutada. Facebooki otsus oli tagasilöök USA abordivastastele organisatsioonidele, mis olid ostnud Facebooki reklaamipinda.

BBC teatel on Iirimaal seadusega keelatud välismaise raha toel poliitilise kampaania korraldamine. Sotsiaalmeediat ega otsingumootoreid keeld ei puuduta.

Rahvahääletusest üksi ei piisa, otsustab parlament

Kui konstitutsioonimuudatus rahvahääletusel heaks kiidetakse, kandub vaidlus üle parlamenti. Valitsus kavatseb esitada eelnõu, mille järgi oleks abort lubatud ilma piiranguteta kuni 12. rasedusnädalani. Poliitikud ei ole eelnõu teksti suhtes siiski ühte meelt ja peaminister Leo Varadkar ei saa valijatele tagada, et tema vähemusvalitsusel õnnestub reformile piisavat toetust saada. 

Toimetaja: Kai VareHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: