Iirlased toetasid referendumil abordikeelu tühistamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1527311160000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Iirimaa referendumil hääletati ülekaalukalt abordikeelu tühistamise poolt.

Abordikeelu tühistamist toetas 66,4 protsenti hääletanuist, vastu oli 33,6 protsenti.

Referendumi osalusprotsent oli 65.

Toetus keelu tühistamisele oli kõrgeim Dublini kesklinnas ja Dublini maakonna sadamalinnas Dun Laoghaires, ulatudes 77 protsendini, keelu säilitamise pooldajate vastuseis oli suurim (43 protsenti) Rosscommon-Galway maakonnas.

Referendumil küsiti, kas tuleks tühistada 1983. aastal kehtestatud 8. põhiseaduseparandus, mis sätestab, et sündimata lapsel on samasugune õigus elule nagu lapseootel naisel.

Lävepakuküsitluse järgi ütlesid rahvahääletusel "Jah" eelkõige nooremad iirlased, 65 protsenti meestest ja 70 protsenti naistest, pealinnas Dublinis oli sätte tühistamise pooldajaid 77 protsenti.

Iirimaa abordivastased tunnistasid enda lüüasaamist referendumil. Reformivastase kampaania kommunikatsioonidirektor John McGuirk ütles, et rahvahääletus on kaotatud. Tema sõnul ei ole lootust, et abordiseaduse muudatused läbi ei läheks.

Põhiseadusparanduse tühistamine võimaldab parlamendil arutama hakata senise karmi abordiseaduse leevendamist. Valitsus tahab sügisel teha parlamendile ettepaneku lubada raseduse katkestamist esimese kaheteistkümne rasedusnädala jooksul. Tervishoiuminister Simon Harris on lootust avaldanud, et selle aasta lõpuks peaks seadusemuudatused heakskiidu saama. Samas on nii mõnedki parlamendiliikmed avaldanud kindlat vastuseisu ja lubanud abordireeglite leevendamist takistada.

Katoliiklikul Iirimaal oli alles hiljuti raseduse katkestamine täielikult keelatud. 2013. aastal tehti väike leevendus, mille järgi on lubatud abort juhul, kui ema elu on ohus, aga mitte näiteks vägistamise või loote väärarengute korral. Ebaseadusliku abordi puhul võib oodata kuni 14-aastane vanglakaristus. 

Varadkar: iirlaste otsus on vaikse revolutsiooni kulminatsioon

Iiri peaminister Leo Varadkar ülistas laupäeval abordikeelu tühistamise pooldajate pealtnäha ülekaalukat võitu referendumil põhiseaduse muutmise üle ja nimetas seda vaikse revolutsiooni kulminatsiooniks.

"See, mida me oleme täna näinud, on Iirimaal viimase 10-20 aasta jooksul aset leidnud vaikse revolutsiooni kulminatsioon," ütles Varadkar Iiri rahvusringhäälingule RTE.

Iiri laste- ja noorteküsimuste minister Katherine Zappone avaldas kindlust, et Iiri parlament võtab uued abordiseadused vastu veel sel aastal.

"Ma olen eriti tänulik Iirimaa naistele, kes tõid avalikkuse ette oma isiklikud lood rasketest aegadest, stressist ja traumast, mille nad põhiseaduse kaheksanda paranduse tõttu on pidanud üle elama," sõnas minister.

Iiri põhiseaduse kaheksas parandus kohustab võime kohtlema loodet ja ema seaduse ees võrdsena, mis tähendab sisulist abordikeeldu.

Toimetaja: Kai Vare, Merili Nael

Allikas: BBC, Guardian, Irish Times/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: