Iiri Vabariigis toimub abordiseaduse leevendamist puudutav referendum ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Iiri Vabariigis leiab reedel aset rahvahääletus põhiseadusmuudatuse üle, mis heakskiidu korral avaks tee abordiseaduse leevendamisele.

1983. aastal lisati põhiseadusele säte, mille kohaselt on sündimata lapse õigus elule võrdsustatud tema ema eluõigusega. Rahvahääletusel küsitakse, kas hääletajad tahavad selle lisaklausli tühistada ja lubada sellega valitsusel aborti puudutavat seadust muuta, vahendasid ERR-i teleuudised, Yle ja Politico.

Praegune seadus lubab aborti vaid juhul, kui ema elu on hädaohus.

Näiteks vägistamise või intsesti korral aborti teha ei tohi. Jah-häälte pealejäämisel kavatseb esitada eelnõu, millega lubatakse aborti teha 12. rasedusnädalani kõigil juhtudel ja 24. rasedusnädalani, kui ema elu või tervis on ohus või lootel on vältimatu surmani viiv terviserike.

Iirimaa tervishoiuametnike andmetel tehti 2016. aastal riigis 25 seaduslikku aborti. Samal ajal aga reisis rohkem kui 3000 naist Suurbritanniasse aborti tegema.

Muudatuste pooldajad rõhutavad, et senise karmi abordikeelu leevendamine ei tähenda, et kõik hakkaksid rasedust katkestama, vaid oluline on naiste õigus ise otsustada. Muudatuste vastased toonitavad aga sündimata lapse õigust elule.

Arvamusküsitluste järgi on abordireeglite leevendamise pooldajatel seni olnud napp ülekaal, aga viimased pühapäeval avaldatud tulemused näitavad, et vahe vastastega on pisut vähenenud ning tõenäoliselt saab vastasseis referendumil olema tasavägine.

Märkimisväärne on muuhulgas see, et Iirimaa referendum pakub väga palju huvi ka välisriikides ning välismaiseid aktiviste - nii abordivastaseid konservatiive kui ka feministidest aktiviste - on isegi süüdistatud Iiri Vabariigi siseküsimusse sekkumises. Välismaine huvi on samas paratamatu, sest rahvahääletuses näevad paljud olulist verstaposti kaua aega kestnud debatis. Väga selge seisukoha Iirimaa referendumi teemal on võtnud ka mitmed tuntud välismaalased.

Lävepakuküsitlused avaldatakse ringhäälingu RTÉ poolt juba reede õhtul, ametlik tulemus tehakse teatavaks laupäeval. Referendumil on hääletajaks registreerunud 3,2 miljonit inimest, ka paljud muidu välismaal elavad iirlased on referendumi tõttu tagasi kodumaale pöördunud.

Politico on teinud referendumi asjaoludest ja seni avaldatud põhjalimutest artiklitest ka ülevaate.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: