Ringkonnakohus jättis Assar Pauluse vanglasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Tartu ringkonnakohus jättis Eesti kuritegelikus ilmas tuntud Assar Pauluse enne tähtaega vanglast vabastamata.

Ringkonnakohus jättis muutmata Viru maakohtu määruse, millega Paulus (55) jäeti vangistusest elektroonilise valve alla vabastamata.

Ringkonnakohtu kolmest kohtunikust koosnev kolleegium märkis, et Paulusele on vanglas määratud viis distsiplinaarkaristust, mis on kehtivad.

Riigikohtu seisukoha järgi on vangistusest tingimisi ennetähtaegse vabastamise peamine sisuline eeldus karistatu edasine õiguskuulekas käitumine.

Ringkonnakohus leidis, et Paulusele distsiplinaarkaristused toonud rikkumised näitavad, et tema käitumine vangistuses on kaugel eeskujulikust.

"Süstemaatiline keeldumine koristustöö tegemisest viitab sellele, et süüdimõistetu on jätkuvalt ustav kuritegeliku maailma subkultuurilistele hoiakutele," märkis kohus.

Ringkonnakohus leidis, et Pauluse käitumine vanglas ja tema kuritegude asjaolud viitavad isegi eraldivõetuna – aga iseäranis tugevalt kogumis – retsidiivsusriskile, mis on kaugelt liiga suur, et teda praegu vangistusest vabastada.

Kohtu hinnangul annavad tema kuritegude erakordsed asjaolud küllaldase põhjuse rääkida kõrgendatud ohust, et Paulus jätkab vabaduses kuritegude toimepanemist.

"Pauluse kuritegude asjaolud viitavad süüdimõistetus sügavalt juurdunud kuritegelikule mentaliteedile ja erakordselt tihedatele sidemetele kriminaalse maailmaga. Vastasel korral polnuks Paulus saanud selliseid kuritegusid toime panna," tõdes kohus.

Ringkonnakohtu hinnangul on Pauluse motivatsioon asuda õiguskuulekale teele enam kui küsitav.

"Kolleegiumil pole mingit käegakatsutavat alust uskuda, et Paulus, juhtides aastaid suurt kuritegelikku ühendust, olles jõudnud oma professiooni tippu ja võttes omaks selleks vajalikud väärtushinnangud, tahaks ja suudaks pärast umbes nelja-aastast vangistust katkestada kõik sidemed kriminaalse maailmaga, loobuda seal saavutatud autoriteedist ja asuda õiguskuulekale teele. Muu hulgas tähendaks selline kannapööre Pauluse elus tema jaoks suure tõenäosusega märkimisväärset langust materiaalses heaolus," leidis kohus.

Ringkonnakohus märkis ka, et Pauluse puhul on kindlasti tegemist keskmisest oluliselt intelligentsema, vähemimpulsiivse ja enda käitumist kontrolliva kurjategijaga, kes suudab enda eesmärke ja sihte hästi varjata.

"Seega ei saa tema puhul väliselt viisakast ja korrektsest käitumisest ja sotsiaalprogrammide läbimisest teha kaugeleulatuvaid järeldusi retsidiivsusriski langemise kohta. Samuti võib eeldada, et tema võimalikud uued kuriteod oleksid võrdlemisi varjatud," nentis kohus.

Pauluse vabastamata jätmise vaidlustasid ringkonnakohtus advokaadid Küllike Namm ja Artur Pärnoja, kes ei nõustunud Viru Maakohtu 14. märtsi määrusega.

Kinniste uste taga asja arutanud maakohus ei olnud nõus Pauluse tingimisi enne tähtaega elektroonilise järelevalve all vabastamisega, kuigi seda toetas riigiprokuratuur.

Viru vangla vaidles vabastamisele vastu ning seda muuhulgas põhjusel, et Paulus keeldub vanglas majandustöödel töötamast ja oli selle eest distsiplinaarkorras karistatud.

Kohus kuulutas omal algatusel kohtuistungi täielikult kinniseks delikaatsete isikuandmete ja süüdimõistetu eraelu kaitseks.

Kohus tuvastas rida positiivseid asjaolusid Assar Pauluse käitumises vangistuse kandmise ajal, kuid leidis, et tema vangistusest tingimisi ennetähtaegne vabastamine elektroonilise valvega ei ole siiski põhjendatud.

Kuriteod, mille eest Paulus praegu karistust kannab, on niivõrd rasked, et vähemalt praegu ei saa teda karistuse kandmisest tingimisi ennetähtaega vabastada, leidis kohus.

Keskkriminaalpolitsei pidas Pauluse kahtlustatavana kinni 2014. aasta 14. aprillil ning järgmisel päeval ta riigiprokuröri taotlusel ja kohtu loal vahistati ehk ta on karistusest ära kandnud kolm aastat ja kuus kuud.

Harju maakohus kinnitas 2016. aasta 7. septembril Pauluse ning tema jõugu 10 liikme ja neile kuuluva kahe firma karistusleppe, mis nad sõlmisid riigiprokurör Andres Ülvistega.

2016. aasta novembris mõistis Viru maakohus Pauluse süüdi Ida-Viru narkojõugu rahastamises ning mõistis talle kuueaastase vangistuse, kuid luges selle kaetuks talle Harju maakohtus mõistetud seitsmeaastase vangistusega.

Mullu oktoobris langetas Harju maakohus otsuse Pauluse jõugu liikmetele, kes prokuröriga karistuste osa kokkuleppele ei läinud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: