Trumpi finantsaruande kohaselt maksis ta advokaat Cohenile raha tagasi

USA president avaldas oma finantsaruande raames ka selle, et on maksnud oma advokaadile Michael Cohenile tagasi summa, mis väidetavalt kulus omal ajal selleks, et pornostaar Stormy Daniels lõpetaks avalikult rääkimise väidetava armuloo teemal.

USA valitsuseetika amet (OGE) leidis kolmapäeval, et president Trump oleks pidanud Cohenile makstud summa avalikustama juba eelmises finantsaruandes, vahendasid Politico, Vox ja BBC.

Aruande kohaselt maksis Trump Cohenile - 100 001 dollarit ja 250 000 dollarit 2016. aastal kantud kulude eest.

Trump ja tema advokaadid on varem väitnud, et Trump ise ei teadnud, et 130 000 dollarit kulus Danielsile maksmiseks.

Valge Maja teatas, et Cohenile makstud summa oli aruandele lisatud vaid vabatahtlikult läbipaistvuse huvides, kuid OGE kirjutas asejustiitsminister Rod Rosensteinile saadetud kirjas, et summa avalikustamine aruande kohustuste rubriigis on tegelikult möödapääsmatu.

OGE juht David Apol märgib ka Rosentseinile saadetud kirjas, et see aruandes sisalduv ülestunnistus võib omada tähtsust justiitsministeeriumi haldusalas toimuva juurdluse ehk vihjatakse sellele, et asejustiitsminister on vastutav eriprokurör Robert Muelleri juhitud nn Venemaa-juurdluse eest. Selle juurdluse raames uuritakse seda, millises ulatuses sekkus Venemaa USA 2016. aasta presidendivalimistesse ja kas Trumpi meeskonna ning Venemaa vahel leidis aset mingisugune kokkumäng.

Trumpi toetajad ja mitmed õiguseksperdid aga küsivad üha rohkem, miks on juurdlus, mis peaks puudutama Venemaa sekkumist, toonud kaasa menetlusi ja süüdistusi, mis puudutavad hoopis muid teemasid - näiteks varasemaid rahapesusüüdistusi Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manaforti vastu ja kahtlustusi, mis tõid kaasa läbiotsimise advokaat Coheni juures.

Nn Stormy Danielsi makse või tekitada Trumpi jaoks juriidilise probleemi näiteks siis, kui peab paika OGE hinnang, et Cohenile maksmisest oleks pidanud teatama juba eelmise aasta finantsaruandes. Kui Trump ise oli teadlik võlast Coheni eest eelmise finantsaruande täitmisel, siis sisuliselt on tegu seaduserikkumisega.

Samuti on Trumpi-kriitikud juba pikemat aega kahtlustanud, et Cohenile/Danielsile maksmiseks kasutati Trumpi kampaaniaraha.

Daniels, kodanikunimega Stephanie Clifford, väidab, et tal oli Trumpiga seksuaalsuhe 2006. aastal, ajal mil Melania Trump oli sünnitanud just poeg Barroni. Trumpi advokaadid on korduvalt rõhutanud, et nende klient eitab põhimõtteliselt seda väidet.

Aprillis teatas Trump, et ta ei olnud teadlik sellest, et Cohen maksus Danielsile vaikimise eest vahetult enne 2016. aasta presidendivalimisi.

Trumpi meeskonnast kinnitas esimesena seda, et Trump maksis Cohenile, New Yorgi endine linnapea Rudy Giuliani, kelle Trump oli äsja oma advokaatide meeskonda palganud.

Giuliani selgitas teleintervjuus, et Danielsile maksmise eesmärgiks oli see, et valimiste eel ei räägiks Daniels oma "tõele mitte vastavaid ja välja pressivaid süüdistusi".

USA avalikkuses tekitas Giualini intervjuu palju hämmingut, sest veteranpoliitikust jurist rääkis mõne eksperdi arvates liiga palju asju, mis ei saa tema kliendile kuidagi kasuks tulla.

Ka president Trump teatas hiljem, et Giuliani on alles tema meeskonnaga liitunud ja "peab oma faktid paika saama".

Trumpi finantsaruannet saab täismahus lugeda SIIN.

Finantsaruande näol ei ole tegu maksuaruandega, mida Trump pole nõustunud siiani avalikustama. Seadus seda ei nõua, kuid eelmised presidendid on oma maksudest avalikkusele ülevaate andnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: