NYT: Trump sai oma isalt seni väidetust oluliselt rohkem raha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Donald Trump valges Majas, laual on Fred Trumpi foto.
Donald Trump valges Majas, laual on Fred Trumpi foto. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajaleht New York Times on avaldanud ulatusliku uurimuse Donald Trumpi tehingute kohta 1990. aastatel ning väidab, et on tuvastanud hulgaliselt kahtlasi maksude maksmisest hoidumise skeeme ning otseseid pettusi, mis aitasid Trumpil oma vanematel saadud varandust kasvatada.

Raport, mis tugineb praeguse presidendi isa Fred Trumpi konfidentsiaalsetele dokumentidele ja maksuandmetele, viitab paljuski sellele, kuidas Donald Trump omal ajal oma stardiraha kinnisvaraäris osalemiseks sai. Kuigi Trump on üritanud näidata end ise üles töötanud kinnisvaramagnaadina, kelle esialgses edus mängis suurärimehest isa toetus väikest rolli, väidab New Yorki Timesi artikkel vastupidist - kui Trumpi sõnul sai ta oma isalt vaid miljon dollarit, siis raporti kohaselt ulatus isa toetus tegelikult 60,7 miljoni dollarini, mis praeguses rahas oleks väärt umbes 140 miljonit dollarit, vahendasid Axios, CNBC, Vox jt.

1990. aastatel sai Donald Trump oma isa äriimpeeriumi maksuskeemide kaudu 413 miljonit dollarit.

Artikkel märgib, et kui Fred Trump 1999. aastal 93-aastasena suri, polnud tema äriimpeeriumist enam eriti palju pärandada - põhjuseks oli see, kuidas ta oli juba varem selle oma pojale - erinevate maksude maksmist vältivate tehingute abil - üle kandnud.

Samuti väidab artikkel seda, et Donald Trump üritas oma isa testamenti viimase haiguse ajal muuta, mis ajas Fred Trumpi vihale, sest ta kartis, et kogu tema rajatud äriimpeerium kukub kokku, et poja põhjaminevaid äriprojekte päästa.

New York Times toob välja ka mitmeid veidraid detaile - näiteks teenis kolme-aastane Donald Trump oma isa käest 200 000 dollarit aastas ning kaheksa-aastaselt oli ta juba sisuliselt miljonär. 40. ja 50. eluaastates sai ta isa käest otseselt viis miljonit dollarit aastas.

1990. aastal aga ostis Fred Trump oma pojale kuuluvast kasiinost seadust rikkudes 3,5 miljoni dollari eest Žetoone ning pidi lõpuks 65 000 dollarit trahvi maksma.

New Yorgi osariigi võimud teatasid kommentaariks, et neil on kavas artiklis esitatud andmetega põhjalikult tutvuda ning kasutada kõiki variante võimaliku juurdluse algatamiseks.

Laiemalt on New York Timesi artikkel järjekordne näide, mis heidab varju Trumpi enda poolt esitatud eduka suurärimehe kuvandile ning tõenäoliselt annab hoogu juurde nendele kriitikutele, kes väidavad, et Trump on üritanud oma äritegevust tegelikkusest suurema ja edukamana näidata ning et seal esineb palju kahtlasi asjaolusid.

Samuti nõuavad kriitikud endiselt, et president avaldaks oma maksuandmeid - seadus seda küll ei nõua, kuid suurem osa senistest presidentidest pole sellest küsimusest saladust teinud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: