Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meedia: Putini poolt kiidetud rakett lendas testi ajal vaid 35 kilomeetrit

Putini aastakõne ajal näidatud video tuumajõuil töötavast raketist.
Putini aastakõne ajal näidatud video tuumajõuil töötavast raketist. Autor/allikas: AP/Scanpix

Telekanal CNBC teatas viidates oma allikatele USA luureringkondades, et kuigi Venemaa president Vladimir Putin teatas käesoleva aasta märtsis oma aastakõnes uuest tuumajõul liikuvast ja piiramatu tegevusulatusega raketist, pole seda seni tegelikult edukalt testitud.

Ajavahemikus 2017. aasta novembrist kuni 2018. aasta veebruarini testisid Venemaa relvajõud nimetatud raketti neli korda ning kõigil kordadel kukkus rakett plaanitust palju varem alla, vahendas CNBC.

USA luure hinnangul oli selle raketi pikim lend enne juhitavuse kaotamist ja alla kukkumist vaid 22 miili ehk natuke üle 35 kilomeetri. Kõige lühem lend kestis vaid neli sekundit ja selle ajaga läbis rakett kaheksa kilomeetrit.

Väidetavalt kasutab 2000. aastate algusest saadik arendamisel olnud rakett õhkutõusmiseks bensiini ning õhus lülitub ümber tuumajõule. Testide käigus olevat aga tulnud välja, et ümberlülitumine raketi sees oleva väikese tuumareaktori peale ei toimunud soovitud viisil ja seetõttu ei saavutatud ka Putini poolt välja käidud lennukiirust- ja kaugust.

Allikate sõnul olid raketikatsetusi nõudnud kõrged Kremli ametnikud hoolimata sellest, et programmiga seotud teadlased selgitasid, et süsteem pole veel piisavalt põhjalikult välja arendatud.

USA luureraport ei märkinud seda, kas tuumareaktorit sisaldava raketi katsetamisega kaasnes ka mingi oht elanikkonna tervisele või keskkonnale.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: