Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin: Venemaal töötati välja tabamatud kiired tuumaallveedroonid

Foto: Mikhail Klimentyev/Sputnik/AFP/Scanpix

Venemaal on töötatud välja allveedroonid, mis suudavad liikuda mandrite vahel väga sügaval allveelaevadest, kõige moodsamatest torpeedodest ja pealveelaevadest mitu korda kiiremini, ütles Vene president Vladimir Putin neljapäeval.

"Lihtsalt ulmeline," sõnas Putin aastakõnes föderaalkogule.

Presidendi sõnutsi on need aparaadid väga vaiksed, väga manöövrivõimelised ja vaenlasele tabamatud. "Tänapäeva maailmas neile vastupanuvahendid lihtsalt puuduvad," ütles ta.

"Allveedroone saab varustada nii tavaliste kui tuumalaengutega. See võimaldab neil hävitada ükskõik milliseid sihtmärke, rannikutaristut, õhujõudude rühmi ja taristut," ütles Putin.

Ta ütles, et 2017. aasta detsembris lõppes selle aparaadi tarvis mõeldud uusima tuumaenergiaseadme palju aastaid kestnud katsetamine.

Putini väitel on seadmel ainulaadselt väikesed mõõtmed ja ülikõrge energiatootlikkus.

"See on sada korda väiksem kui tänapäeva tuumaallveelaevade jõuseade, suur võimsus ja see jõuab lahingurežiimi, st täisvõimsuseni 200 korda kiiremini," ütles president.

"Katsete tulemused võimaldavad asuda täiesti uue põhimõttega strateegilise relva loomisele," märkis Putin.

President: vastame koheselt tuumarünnakule Venemaa või liitlaste vastu

Putin rääkis, et Venemaa reageerib koheselt tuumarelva kasutamisele enda või oma liitlaste vastu.

"Venemaa jätab endale oma sõjalises doktriinis õiguse kasutada tuumarelvi ainult vastusena massihävitusrelvade kasutamisele enda või oma liitlaste vastu või tavarelvade kasutamise korral meie vastu, kui riigi olemasolu on ohus," lausus president föderaalkogule.

Putini sõnul on tema kohus öelda, et Venemaa peab iga tuumarelvade – suurte, keskmise suurusega või mis tahes mõjuraadiusega - kasutamise juhtu enda või oma liitlaste vastu tuumarünnakuks. "Vastus antakse momentaanselt kõigi sellest johtuvate tagajärgedega."

Presidendi sõnul ei tohiks keegi selles kahelda. "Pole mingit vajadust tekitada maailmas uusi ohte. Vaja on istuda läbirääkimistelaua taha ja töötada rahvusvahelise julgeoleku kaasajastatud süsteemi, tsivilisatsiooni stabiilse arengu nimel," lausus ta.

Need ettepanekud on Putini väitel endiselt laual ja Venemaa on valmis läbirääkimisi pidama.

Venemaa alustab strateegilise kompleksi Avangard seeriatootmist

Venemaa alustas uusima strateegilise relva, kompleksi Avangard tootmist, ütles Putin neljapäeval.

"Vene tööstusettevõtted alustasid selle süsteemi seeriatootmist, see on veel üks Vene strateegilise relva uus tüüp. Nimetame seda Avangardiks," ütles Putin kõnes föderaalkogule.

"Kinnitan teile, kõik see on olemas ja töötab suurepäraselt. Olemasolevatest lahinguvarustuse tüüpidest erinevalt suudab see lennata õhkkonna tihedates kihtides hüperkiirusel mandrite vahel, ületades Machi arvu 20 korda," rääkis ta.

"Liikumisel sihtmärgi poole manööverdab tiibadega blokk nii külgsuunas kui ka üles alla, nagu ma rääkisin veel 2004. aastal. See muudab relva täiesti tabamatuks kõikidele tõrjesüsteemidele," sõnas Putin.

"Uute komposiitmaterjalide kasutamine võimaldas lahendada tiibadega bloki pika juhitava lennu küsimus plasma tekkimise tingimustes. See kulgeb sihtmärgi suunas nagu meteoriit, nagu põlev tulekera, pinnatemperatuur tõuseb 1600-2000 kraadini, kuid blokk on seejuures usaldusväärselt juhitav," ütles ta.

Detsembris võeti relvastusse raketilennuk Kinžal

Putin rääkis ka, et Venemaal jõudis edukalt lõpule ülitäpse hüperhelikiirusel töötava raketilennukikompleksi katsetamine. 1. detsembrist 2017 on see Lõuna sõjaväeringkonnas katseteenistuses.

"Tänapäeva relvasüsteemide väljatöötamise tähtsaim järk oli ülitäpse hüperhelikiirusel raketilennuki kompleksi loomine, millel, nagu te mõistate, pole maailmas sarnaseid. Selle katsetamine on jõudnud eduka lõpuni," ütles president aastakõnes föderaalkogule.

Putin märkis, et uus süsteem sai nimeks Kinžal. "Enamgi veel, eelmise aasta 1. detsembrist on kompleks katseks lahinguvalves Lõuna sõjaväeringkonnas," sõnas president.

Riigipea sõnul võimaldavad ülikiire kandelennuki ainulaadsed lennutehnilised omadused toimetada raketi väljalaskepaika mõne minutiga ning rakett ise lendab helist rohkem kui kümme korda kiiremini ja on manööverdamisvõimeline kõigis lennujärkudes.

Putin märkis, et see võimaldab raketil murda läbi kõikidest olemasolevatest ja perspektiivsetest tõrjesüsteemidest ja toimetada tuuma- ja tavalaenguid kaugemale kui 2000 kilomeetrit.

Putin kiitis uusi Vene rakette

Venemaa on hakanud välja töötama selliseid strateegilisi relvi, mis ei kasuta ballistilist trajektoori ning on õhutõrjele tabamatud, ütles Putin.

"Me hakkasime välja töötama selliseid strateegilisi relvi, mis ei kasuta sihtmärgini liikudes üldse ballistilist trajektoori. Mis tähendab, et õhutõrjesüsteem on nendega võitlemiseks kasutu ja lihtsalt mõttetu," lausus Putin föderaalkogu poole pöördudes.

"Venemaa uuel tiibraketil saab olema piiramatu tegevusraadius ja ettearvamatu lennutrajektoor," märkis riigipea raketi prototüüpi kommenteerides.

"Kaugus on piiramatu, see võib manööverdada kui tahes kaua," märkis Putin.

"Nagu te ise mõistate, ei ole praegu maailmas kellelgi sellist. Kunagi saab ehk olema, kuid selle ajaga mõtlevad meie poisid veel midagi välja," lisas ta.

Putin sarjas USA raketikilpi

USA üleilmse raketikilbi arendamine toob kaasa strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingu väärtusetuks muutumise, kui Venemaa ei reageeri taolistele Washingtoni tegudele, ütles Vene president Vladimir Putin.

See muudaks tema sõnul Vene tuumapotentsiaali väärtusetuks.

"Üleilmse raketikilbi rajamise plaani praegusel elluviimisel muutuvad kõik strateegilise ründelevastuse lepingu sätted tasapisi kasutuks," ütles Putin aastakõnes föderaalkogule.

Riigipea selgitas, et lepingujärgsel kandevahendite ja laengute vähendamisel, kui USA samal ajal suurendab tõrjerakettide hulka ja parandab nende kvaliteeti, loob uued positsioonilised piirkonnad.

Ta rõhutas, et "kui me mitte midagi ei tee, toob see lõpptulemusena Vene tuumapotentsiaali väärtusetuks muutumise, see lihtsalt tulistatakse alla".

Putin: NATO taristu lähenemine on Vene uute relvade tõttu kasutu

Venemaa uued relvanäidised muudavad USA raketikilbi ja NATO sõjalise taristu lähenemise Venemaa piiridele kasutuks, ütles Vene president Vladimir Putin neljapäeval.

"Loodan, et kõik täna öeldu, peletab eemale iga võimaliku ründaja. Ebasõbralikud sammud Venemaa suhtes nagu näiteks raketikilbi arendamine, NATO sõjalise taristu lähendamine meie piiridele ja muu sarnane muutub sõjalisest seisukohast ebatõhusaks, rahalisest ebamõistlikult kulukaks ja lõpptulemusena täiesti mõttetuks nende jaoks, kes seda algatavad ja teevad," ütles Putin aastakõnes föderaalkogule.

NATO on korduvalt kinnitanud, et sõjalise kohaloleku suurendamine alliansi idatiival on proportsionaalne ja kaitseotstarbeline meede oma liikmesriikide julgeoleku tagamiseks agressiivse Venemaa eest.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: