Investorite huvi Tallinna Sadama aktsia vastu on suur nii Eestis kui mujal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna Sadama aktsiaid saab alates 6. juunini märkida. Investorite huvi aktsia vastu on märgatav.

Tallinna Sadama aktsia hinnavahemik on 1,4 kuni 1,8 eurot aktsia kohta. Märkimistulemused, lõplik aktsia hind ja pakutavate aktsiate jaotus tehakse teatavaks eeldatavalt 7. juunil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna Sadama juht Valdo Kalm ütles, et märkmise hinnavahemik pandi paika koostöös korraldavate pankade ja nõustajatega, mis arvestab maailmaturu olukorda ning tulevaste investorite huvisid.

"See oli alles vahemik, lõplik hind selgub loomulikult turul ehk kui me oleme juba noteeritud. Aga võib öelda, et meie positsioneering dividendiaktsiana tähendab ju seda, et peame kuulama oma investorite ootusi ja me proovisime siis tulevaste investorite ootustele vastata nii hästi kui vähegi võmalik," rääkis Kalm.

Pakkumise ühe kaaskorraldaja Swedbanki hinnangul on Eesti väikeinvestorite huvi Tallinna Sadama aktsia vastu suur. Indikatiivne miinimumjaotis igale Eesti jaeinvestorist märkijale on 1000 aktsiat. Eeldavalt hakkab pärast jaotamist väikeaktsionäridele kuuluma vähemalt kümnendik ettevõtte aktsiatest.

"Selline hea jaeinvestorite osakaal kipub olema 10-20 tõepoolest, aga see kõik sõltub nõudlusest. Jaeinvestor saabki märkida ainult maksimaalse hinnaga, nemad seda hinda valida ei saa, seda saavad valida kutselised investorid, kes suuresti selle hinna ka määravad. Küll aga on oluline võtta arvesse seda, et lõpuks jaotakse kõigile ühtse jaotamise hinnaga," selgitas Swedbank Marketsi valdkonna juht Andres Suimets.

Eelkohtumiste järgi on võimalike investorite huvi aktsiate märkmiste vastu nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt märgatav. Eestis kävitunud jaekampaania kõrval hakkavad nüüd korraldajad tutvustama Talllinna Sadama aktsiat institutsionaalsetele investoritele.

"Siiamaani me oleme tegelikult saanud üle 200 rea tagasisidet ja see on ka see baas koos meie enda analüüsiga, mille põhjalt hinnavahemik soovitati, nii et siiamaani on tagasiside olnud julgustav. Aga loomulikult, järgmised kaks nädalat on määravad selles osas, et kuhu me lõpus bookbillinguga jõuame," rääkis Kristjan Piilmann pakkumise kaaspeakorraldaja Citygroup Global Marketsist.

Neljas ettevõte börsil kümne aasta jooksul

Tallinna börsile ei tule uusi ettevõtteid väga tihti. Viimase kümne aasta jooksul on börsi põhinimekirjaga liitunud kolm ettevõtet ning varsti liitub neljas - Tallinna Sadam.

Viimati viis aktsiad börsile Efteni kinnisvarafond. Tegu oli samas väga väikese emissiooniga. Eftenist kordades suurem oli LHV emissioon aastal 2016. Enne seda oli aga Tallinna börsil periood, kus kaheksa aasta jooksul ühines vaid üks ettevõte - toiduainetööstuse Premia omanikfirma.

Suurima omanike arvuga ettevõte Tallinna börsil on rahvaaktsia Tallink. Teiste ettevõtete omanikering on tunduvalt väiksem. Tallinkile järgnevad Tallinna Kaubamaja, LHV ja Tallinna Vesi umbes 5000 aktsionäriga. Samas suurusjärgus oli veel hiljuti aktsionäre ka börsilt lahkuval Olympicul.

Ekspertide hinnangul saab Tallinna Sadama aktsiast rahvaaktsia

Ekspertide hinnangul võib Tallinna Sadama aktsiast saada samuti rahvaaktsia, sest reedel avaldatud aktsia hinnavahemik pakub korralikku dividenditootlust.

"Meie jaoks oli ta pisut võib-olla parem meie ootustest ja me usume, et küllap korraldusmeeskond võttis kuulda erinevate osapoolte arvamusi. See tundub atraktiivne ja kui me võrdleme alternatiividega, siis me kaalume seda väga tõsiselt. Mitte Eestis investeerimise tõttu, aga ikka eelkõige seetõttu, et me peame seda heaks inveteerimisvõimaluseks," rääkis SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev.

"Sellise hinna pealt tähendaks see dividenditootluseks kuus kuni kaheksa protsenti vahemik. Kui nii mõelda, siis milline investeering toodab kuus kuni kaheksa protsenti täiendavat tootlust aastas. Need investeeringud ehk liiga palju n-ö kättesaadavad ei ole eraisikule, väikeinvestorile. Sellest mõttes on see väikeinvestorile kindlasti väga hea uudis, et tuleb juurde selliseid instrumente, mis pakuvad sellist tootlust," kommenteeris Redgate Capitali partner Aare Tammemäe.

"Pigem oodatataksegi Tallinna Sadamalt stabiilset kasvu, arengut, oma positsioonide tugevdamist ja head dividenditootlust. Seega ta võiks kujuneda selliseks heaks rahvaaktsiaks," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: