Talpsepp Tallinna Sadama aktsiast: riske on mitu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna tehnikaülikooli rahanduse dotsent ja investor Tõnn Talpsepp tõdes, et Tallinna Sadama aktsiate puhul on mitu riski, nende hulgas võimaliku tunneli või silla mõju laevaliiklusele ning Venemaa kaubavood.

Tallinna Sadama aktsiast on räägitud kui võimalikust rahvaaktsiast. Talpsepp rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et inimene, kes soovib esimest korda aktsiaid osta, peab kõigepealt mõtlema kõigile riskidele.

Järgmine samm on mõelda tootlusele. "Tallinna Sadama aktsia võiks pakkuda suurusjärgus seitse protsenti, võib-olla natuke üles, natuke alla aastast tootlust. Inimesed võivad võrrelda seda hoiuste tootlusega, mõelda riski peale ja siis otsustada, kas see on nende jaoks sobiv või mitte," lisas Talpsepp.

Tema sõnul on aga ka Tallinna Sadama aktsiatesse investeerimisel riskid.

"Riske on mitmeid. Üks stabiilsemaid kohti, kus Tallinna Sadam võiks raha teenida, on reisijatevedu. Mis seda ohustab tulevikus, on potentsiaalselt Tallinna-Helsingi tunnel. Suure tõenäosusega sinna läheb veel aega ja nii või teisiti isegi tunneli puhul suure tõenäosusega laevaliiklus jääb alles. Silla puhul laevaliiklus võib üsna kiiresti välja surra," rääkis ta.

"Kaubavoogude poole pealt on väga oluline kaubapartner Venemaa, kust liiguvad enamus kaupu läbi Tallinna Sadama. Kui sealt peaks tulema mingeid täiendavaid poliitilisi riske, siis see tähendab igal juhul negatiivset tulemust Tallinna Sadama jaoks," lisas ta.

Mõni väikeinvestor on viidanud, et neile ei meeldi, et Tallinna Sadama ülekaalukalt suurim omanik on endiselt riik. Vastates küsimusele, miks see halb on, tõi Talpsepp välja kaks näidet minevikust.

"Kahjuks on meil kaks natukene halba näidet. Üks on Eesti Telekom ehk me täpselt ei tea, et kui meil on üks suur omanik ja kui üks suur omanik otsustab mingil hetkel müüa, olgu see siis Eesti riik Eesti Telekomiga või siis hiljuti Olympic Entertainment Groupi puhul, siis väikeaktsionärid on natuke halvemas situatsioonis. Nad ei pruugi saada sellist hinda, mida nad ise peavad tol hetkel õiglaseks," selgitas Talpsepp.

"Teine halvem näide on meil Tallinna Vee näide, kus käiakse aastaid kohtus ja vaieldakse tariifide üle," märkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: