Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Olukorrast riigis": Reformierakond võib opositsiooni jäädes laguneda

"Olukorrast riigis" Autor/allikas: Kairit Leibold, ERR

Ajakirjanik Andrus Karnau ütles Raadio 2 saates "Olukorrast riigis", et kui Reformierakond jääb pärast riigikogu valimisi opositsiooni, võib see erakond lähemate aastate jooksul laguneda.

"Oletame, et järgmistel riigikogu valimistel Keskerakond jääb opositsiooni, siis Keskerakonnal on tegelikult olemas tugev võimu kants Tallinnas. Pool Eesti SKT-st, 40 protsenti rahvastikust. Keskerakond võib endale vabalt seda lubada, et ta Toompeal jääb opositsiooni, sest tal on tugev positsioon riigis olemas," spekuleeris Karnau saates.

"Reformierakonnal seda varianti ei ole. Reformierakonnal on küll mõned suured linnad - Tartu, Pärnu, mõned veel - aga kui Reformierakond jääb riigis opositsiooni, siis see tähendab neljaks aastaks võimult täielikult kõrvale jäämist. Ma ei imestaks kui lähemate aastate jooksul selgub, et see 1994. aastal loodud erakond on Eestis ennast ammendanud ja jaguneb hoopis uuteks grupeeringuteks," lisas Karnau.

Ahto Lobjakas meenutas seepeale Siim Kallase väljaütlemist möödunud aasta septembrist, kus Kallas ütles, et järgmiste valimiste järel valitsuse moodustamine on Reformierakonnale elu ja surma küsimus. "Ma arvan, et ta viitas väga sarnasele mõttekäigule," pakkus Lobjakas.

"Kui see partei jääb opositsiooni, siis tema struktuur, tema modus operandi, see, kuidas ta tegutsenud on ja kuidas ta tegutseda saab, ei pea lihtsalt vastu. Tal ei ole mingisugust võimu ega ressurssi, mida jagada ja ta jookseb lihtsalt laiali. See oht on väga suur," arvas Lobjakas.

Karnau hinnangul on Reformierakond kaotamas ka oma ideed. "Kui 1994. aastal oli Milton Friedman ja usk kapitalismi, kus iga mees on oma õnne sepp, siis viimastel valimistel on see partei ennast võimule toonud hoopis vastandlikumate ideedega ja uute valijagruppidega," lausus Karnau. Nii Lobjakas kui ka Karnau tõid välja, et Reformierakond kasutab valimistel niinimetatud Vene kaarti, millega vastanduda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: