X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia president nimetas uute valimiste eel ajutise peaministri

{{1527447240000 | amCalendar}}
Foto: Alessandro Serrano /AGF/SIPA/Scanpix

Itaalia president Sergio Mattarella palus Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) endisel majandusteadlasel Carlo Cottarellil moodustada uus valitsus ning tuua sellega kord poliitilisse ja põhiseaduslikku segadusse. Cottarelli lubas panna kiirelt kokku valitsuse, kes võiks riiki toetada uute valimisteni järgmise aasta alguses.

"Ma esitlen end parlamendile programmiga, mis – juhul, kui see leiab parlamendi toetuse – sisaldaks 2019. aasta eelarve heakskiitu. Seejärel saadetaks parlament laiali ning valimised toimuksid 2019. aasta alguses," rääkis Cottarelli esmaspäeval, pärast seda, kui president nimetas ta ülemineku-peaministriks.

Presidendi tavatu otsus tekitas pahameelt mõlemas koalitsioonierakonnas, kes ütlesid, et ei kavatse parlamendis Cottarellit toetada. Kui Cottarelli erakondade toetust ei leia, astub ta tagasi ja uued valimised toimuvad pärast augustit, vahendas BBC.

President kohtus Cottarelliga pärast seda, kui varem peaministriks nimetatud Giuseppe Conte loobus pärast presidendiga kohtumist valitsuse moodustamisest. "Giuseppe Conte loobus mandaadist valitsuse moodustamiseks, mis anti talle 23. mail," kirjutati ametlikus teadaandes.

Itaalia president Sergio Mattarella võttis Conte pühapäeval pärast mitu päeva kestnud lahkhelisid uue valitsuse koosseisu.

Mattarella on olnud kategooriliselt vastu paremäärmuslaste ja populistide koalitsiooni rahandusministriks pakutud euroskeptikule Paolo Savonale. President kinnitas, et keeldus rahandusministri ametisse nimetamisest, sest see tekitaks turgudel pingeid.

President tegi 53-aastasele Contele ülesandeks valitsus moodustada kolmapäeval.

Praegune seis on jätnud Itaalia ebakindlasse olukorda: edasisteks valikuteks on varajased valimised või tehnokraatlik valitsus, mis võib pidada vastu pisut kauem. Samuti ähvardab riiki põhiseaduskriis, kuna koalitsioonipartnerid on mõistnud presidendi teguviisi hukka ja kutsunud teda suisa ametist tagandama. Kindlasti raputavad uudised niigi kõikuvaid rahvusvahelisi finantsturge, kirjutab Politico.

M5S nõuab presidendi vastutuselevõtmist

Viie Tähe Liikumise (M5S) liider Luigi Di Maio nõudis, et president Mattarella võetaks vastutusele ametiseisundi kuritarvitamise pärast.

"Ütleme nüüd täiesti selgelt välja, et hääletamisel pole mingit mõtet, sest valitsusi juhivad reitingufirmad ning rahandus- ja panganduslobistid. Alati sama asi," kirjutas Di Maio suhtlusvõrgustikus Facebook.

President kinnitas, et keeldus rahandusministri ametisse nimetamisest, sest see tekitaks turgudel pingeid.

"Itaalia ei ole mingisugune koloonia ja Itaalia ei lase endale Saksamaa poolt ette kirjutada, mida riik peab tegema või tegemata jätma," ütles Liiga liider Matteo Salvini. Salvini oli Savona kandidatuuri üks peamiseid toetajaid.

"Me oleme teinud nädalaid tööd, et moodustada valitsus, mis kaitseb itaallaste õigusi. Kuid keegi ütles ei," lisas Salvini.

Salvini sõnul ei saa valitsust moodustada, kui erakondade ministrivalikutele esitatakse piiranguid ja tingimusi.

"Itaalias peavad itaallased saama otsustada, keda valitakse ministriks," kritiseeris Salvini presidendi otsust.

President kutsus valitsusteemadel vestlema Cottarelli

Mattarella ütles, et nimetab ametisse mittepoliitilise ja tehnokraatliku peaministri. Esmaspäevaks kutsus ta enda juurde valitsusteemadel vestlema Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) endise majandusteadlase Carlo Cottarelli, teatas pühapäeval presidendiamet.

Cottarelli töötas fondis aastatel 2008–2013 ja ta sai Itaalias ebapopulaarseks mitmete kärpemeetmetega.

Presidendi sõnul suundub riik uute valimiste poole. "Keegi ei saa öelda, et ma olen seadnud takistusi nii-öelda muutuse valitusele, aga ma pean hoolitsema Itaalia inimeste säästude eest," lausus president.

Toimetaja: Marek Kuul, Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: