X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroriigid hoiatavad Itaalia uut valitsust

Giuseppe Conte pärast kohtumist Itaalia presidendiga.
Giuseppe Conte pärast kohtumist Itaalia presidendiga. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Itaalia partnerid euroalas kutsuvad Itaalia uut valitsust eesotsas peaminister Giuseppe Contega kinni pidama Euroopa Liidu eelarvereeglitest, et ei korduks see, mis juhtus Kreekaga.

 

Euroala rahandusministrite kohtumise eel hoiatas Sloveenia rahandusminister Peter Kazimir, et Itaalia uus euroskeptiline ja kokkuhoiu vastane valitsuskoalitsioon võib ühisraha reeglitest kõrvale kalduda.

"Ma saan vaid loota, et Itaalia uus valitsus austab reegleid, nii finants- ja eelarvereegleid kui Stabiilsus- ja kasvupaketi kokkulepet ega võta kogu eruoala pantvangi oma valimiseelsete lubaduste täitmise nimel," ütles Kazimir Reutersile.

Malta rahandusminister Edward Scicluna on samuti uue valitsuse programmi pärast mures ja hoiatas 2012. aasta Kreeka kriisi kordumise eest.

"Kui küsimus on puha kulutamises ja laenamises ja taas kulutamises, siis kahjuks saab sellest lihtsalt Kreeka kordus," nentis Malta minister.

Soome rahandusminister Petteri Orpo tunnistas, et on pisut mures, aga samas tahab ta uskuda, et itaallased suudavad leida häid lahendusi ja suhtuvad euroalasse vastutustundega, sest nad on ka ise euroala liikmed.

Itaalia majandus on siiski kümme korda suurem kui Kreeka ning suuruselt kolmas majandus euroalas. Saksamaa, Prantsusmaa ja teiste euroala riikide jõupingutustest Itaalia majanduse päästmiseks ei piisaks. Samas on vaatlejate sõnul erainvestorid asunud ise Contele distsipliini peale suruma, tõstes oluliselt laenude hinda.

 

Toimetaja: Kai Vare

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: