Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kogumispensioni teise samba väljamaksed ületasid ühe miljoni euro piiri

Pensionipäev toob rahaautomaadi juurde järjekorra.
Pensionipäev toob rahaautomaadi juurde järjekorra. Autor/allikas: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataj/ Eesti Meedia/ SCANPIX

Tänavu esimeses kvartalis ületasid kohustusliku kogumispensioni teise samba väljamaksed esimest korda ühe miljoni euro piiri. Pensioni maksti kokku 6290 inimesele ning väljamaksed kasvasid 23 protsenti võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga.

Eelmisel aastal oli keskmine teise samba pensionimakse 58,22 eurot kuus. Kindlustusandjatel on teise samba pensioni saavate inimeste igakuisteks makseteks reserve kogusummas üle 70 miljoni euro. Aastaga on see summa suurenenud 12 miljoni euro võrra.

Compensa Elukindlustuse müügi- ja kliendihaldusjuhi Merle Kollomi hinnangul on teine sammas mõeldud eelkõige täiendamaks esimest sammast.

"Tänastel noortel jääb kogumiseks rohkem aega ja ka tuleviku pensionimaksed saavad seeläbi suuremad. Eluaegsed pensionimaksed on mõeldud selleks, et tagada pensionärile igakuine stabiilne sissetulek kuni tema surmani," ütles Kollom.

"Tänavu jõustusid mitmed teise samba väljamakseid puudutavad seadusemuudatused, et avardada valikuvõimalusi. Fondipensionidele alternatiivi pakkuva tähtajalise pensionilepingu on kliendid väga hästi vastu võtnud. Mitmed inimesed, kes ei soovi pensioniperioodil investeerimisriski võtta, on seda võimalust aktiivselt kasutamas," sõnas Kollom.

2001. aastal käivitunud pensionisüsteem koosneb kolmest sambast. Esimene sammas ehk riiklik vanaduspension peab tagama kõigile minimaalse äraelamise ning seda makstakse palgalt arvestatavast sotsiaalmaksust.

Teise samba ehk kohustusliku kogumispensioni kaudu kogub töötav inimene kaks protsenti brutopalgast pensionifondi ja saab riigilt lisaks neli protsenti. Kolmas sammas ehk täiendav kogumispension võimaldab inimesel ise määrata sissemaksete suuruse ning pensioni väljavõtmise aja ja viisi.

Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) liikmetest teevad teise samba pensionikindlustuse väljamakseid Compensa Elukindlustus, ERGO ning SEB Elu- ja Pensionikindlustus.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: