Atlantic Councili teadur: erinevalt Obamast ei tee Trump Venemaaga reseti

Donald Trump ja Barack Obama Valges Majas.
Donald Trump ja Barack Obama Valges Majas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA president Donald Trump astub Venemaale vastu moel, mida eelmine president Barack Obama kunagi ei teinud ning erinevalt oma eelkäijast ei teinud ta suhetele Moskvaga taaskäivitust (reset), ütles mõttekoja Atlantic Council teadur Daniel Vajdich laupäeval Lennart Meri konverentsil.

"Me ei ole veel näinud veel makrotasandil tema poliitikate negatiivseid tagajärgi," ütles Vajdich Trumpi valitsuse välispoliitikat lahkaval arutelul. "Reseti ei tulnud, Jeruusalemma-otsuse tõttu ei ole me Lähis-Ida rahust kaugemal ega sellele lähemal kui varem."

Trumpi valitsus võtab tõsiselt Hiina tegevusest intellektuaalse omandi varastamisel ning Pekingi ebaausate kaubanduspraktikate tulenevat ohtu riiklikule julgeolekule, lausus ta.

Vajdich möönis, et Trumpi ja tema valitsusega on seotud palju riske, kuid see on reaalsus ja me peaksime sellega leppima.

"Kongress etendas algusfaasis väga tähtsat rolli, hoides ära igasuguse võimaluse, et Trump võiks sanktsioonid tühistada," sõnas ta. "Aga praeguseks on tema valitsuse sisuline poliitika Venemaa suunal valgusaastaid Obama omast ees."

Trumpi valitsus on kehtestanud tema sõnul Venemaale kongressis vastuvõetud sanktsioonide kõrval ka vabatahtlikult sanktsioone. "Raske on ette kujutada karmimat poliitikat Venemaa suhtes."

Kaubanduses ei kohtle USA valitsus eurooplasi hiinlastest halvemini, ütles Atlantic Councili teadur.

"Mööngem, et tegelikult pole suurt midagi tehtud. Teras ja alumiinium on ainult väike osa transatlantilisest kaubandusest. Tariifid võivad olla hoob, millega käivitada laiem kaubandusdialoog EL-iga, mis võib viia isegi vabakaubandusleppe miniversioonini," lausus Vajdich.

Scheunemann: Trumpil on välisasjades ette näidata terve rida saavutusi

Donald Trumpil on välispoliitikas ette näidata terve rida saavutusi, ütles strateegilise kommunikatsiooni firma Orion Strategies president Randy Scheunemann laupäeval Lennart Meri konverentsil.

"Trumpi välispoliitika on parem, kui see kõlab. Trumpi presidendiks valimine oli president Obama välispoliitika pärandile parim asi, mis sai juhtuda. Selle asemel, et vaadelda, mille Obama endast maha jättis, oleme nüüd hõivatud Trumpi säutsude ja muuga," ütles Scheunemann Trumpi valitsuse välispoliitika teemalisel arutelul.

Peaaegu 18 kuu jooksul on Trumpi valitsus viinud äärmusrühmituse Islamiriik (IS) alistamise peaaegu lõpule, tarninud Ukrainale ja Gruusiale kaasaskantavaid rakette Javelin, suurendanud USA sõjalist kohalolekut Ida-Euroopas, karistanud Süüria režiimi keemiarünnakute eest, jätkanud missiooni Afganistanis ja toonud Põhja-Korea läbirääkimistelaua taha, sõnas ta. "Eraldivõetuna oleks igaüks neist korralik saavutus."

Vabariiklastest presidendikandidaatide kauaaegse nõuniku sõnul on Trumpi poliitika Venemaa suhtes olnud seni palju karmim kui Obamal.

Kaubanduspoliitika osas on USA valitsus sügavalt lõhenenud ja Trump eelistab teha neid asju, mida president saab ühepoolselt teha, ütles ta.

Scheunemann nimetas absurdseks asjaolu, et Ühendriikide valitsus võib jätta kaubandustariifide küsimuses Hiina rahule ja on kehtestanud Euroopa Liidule ja Kanadale rahvuslikule julgeolekule viidates piirangud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: