Professor: USA välispoliitika on eurooplaste jaoks tõeline probleem

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: Olivier Douliery/SIPA/Scanpix

Eurooplaste jaoks on tõeline probleem see, kuidas Washingtonis välispoliitikat tehakse, ütles Pariisi Poliituuringute Instituudi ehk Science Po professor Marie Mendras laupäeval Lennart Meri konverentsil.

"Meie eurooplaste jaoks on tõeline probleem see, kuidas Washingtonis välispoliitikat tehakse... (USA president Donald) Trump säutsub Twitteris ja kõrge (USA) ametnik ütleb: "Ärge pange tema säutse tähele. Me teeme seda, mis on õige.""

See ei kõlba, rõhutas Mendras. "Säutsud teevad poliitikat. See loob meie jaoks palju probleeme."

USA saavutused rahvusvahelisel areenil pole ainult USA saavutused, vaid tänapäeva maailmas on need USA ja selle liitlaste saavutused. "Te mõtlete USA diplomaatiast kui tehingute nimistust," lisas ta.

Mõttekoja Brookings Institution vanemteadur Constanze Stelzenmüller lisas, et Trump ei kohku oma nõunike avalduste laitmisest avalikult ning on oma nõunikega sageli põhimõtteliselt eri meelt.

Lisaks Trump "ähvardab ja pöörab asju tagasi" ning sisuliselt ütleb autokraatlikele režiimidele, näiteks Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile hiljutises kirjas, et "olge minu vastu kenad, see on ainus, mida ma tahan", ütles Stelzenmüller.

See õõnestab läänt, rõhutas ta.

Kuigi USA eelmised presidendid George W. Bush ja Barack Obama üritasid USA-d rahvusvaheliselt areenilt taandada, siis Trumpi puhul on erinev see, kuidas seda lähenemist raamistatakse. "Korrast, mis põhineb koostööl, liigutakse korra juurde... mis hõlmab vastasseisu... ja kasutab vahetuskauba põhist stiili," lausus Stelzenmüller.

"Euroopa ei saa nõustuda, et USA on isoleeritud suurvõim, mis võib kergesti toetuda jõule. Donald Trump on vastasseisus pea kõikidega," lausus Mendras.

"Ameerika poliitika on keskeakriisis mees, kes pöörab oma selja kõigile. Euroopa on võtmetähtsusega pere, kui mõelda õitsengule, väärtustele ja kultuurile," lisas ta.

Stelzenmülleri sõnul tuleb meeles pidada, et USA-s on jätkuvalt inimesi, kes peavad liitlassidemeid jätkuvalt tähtsaks.

Euroopal pole õnnestunud leida teed, kuidas USA valitsusega hakkama saada, millistes kohtades vastupanu osutada, millistes kohtades minna kaasa ning kuidas hoida kontakti USA-s inimestega, kes on Euroopaga ühel meelel, lisas Stelzenmüller.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: