Majandusteadlane: Trump püüab teadlikult Lääne ühtsust lõhkuda

USA president Donald Trump üritab uute terase ja alumiiniumi tollimaksudega teadlikult lõhkuda lääneriikide ühtsust, leiab maailma üks juhtivaid majandusteadlasi, mõttekoja Atlandi Nõukogu vanemteadur Anders Åslund.

Omal ajal Venemaal president Boriss Jeltsini majandusreforme nõustanud Åslund juhib tähelepanu, et USA tarbijad ei osta Euroopast lihtsalt terast, vaid väga kindlaid terasesorte, mida mujal maailmas ei toodeta. Seega ei jää tarbijail üle muud, kui terast kõrgema hinnaga edasi osta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sellest tulenevalt ei usu Åslund, et turusuhted muutuvad ning Euroopa firmad Venemaalt ja Aasiast uusi turge jahtima lähevad. Åslundi sõnul juhtub midagi hoopis hullemat.

"See tähendab, et on mõttetu pidada läbirääkimisi USA-ga presidendi tasemel, sest president Trump ei hooli vanadest lepingutest, ei pea kinni enda sõlmitud lepingutest. Miks peaks keegi selle peale tahtma USA-ga kokku leppida?" arutles Tallinnas Lennart Meri konverentsil osalenud Åslund.

Tema sõnul on ainus organisatsioon, kus USA-d veel usaldada saab, NATO.

"See on muidugi ka kõige tähtsam, julgeolekuliit. Kuid mis puudutab Maailma Kaubandusorganisatsiooni, siis me ei saa USA-d üldse usaldada. Nii ka majanduslikus koostöös üldiselt," ütles teadur.

Seda, et president Trump võiks tollide küsimuses veel ümber mõelda, Åslund ei usu.

"Me oleme näinud, et inimesed, kes on nende tollide vastu, on lahti lastud ja inimesed, kes on agressiivse poliitika poolt, teevad karjääri majanduses ja julgeolekupoliitikas. President Trump otsustab siin ise, mitte tema nõunikud," rääkis Åslund.

Tema sõnul on üks põhjustest, miks Trump vanu Lääne sidemeid lõhub, ka tema siiras vaimustus Venemaa presidendist Vladimir Putinist ja Hiina riigipeast Xi Jinpingist. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: