Kohtunike ühingu esimees: kas me tahame tagasi nõukogude aega?

Eesti Kohtunike Ühingu esimehe Indrek Parresti sõnul ei ole mitte üheski demokraatlikus Euroopa riigis kohtunikud tähtajaliselt valitavad, küll aga tehti seda nõukogude ajal.

EKRE volikogu tegi pühapäeval avalduse, et Eesti vajab justiitsreformi, millega muudetaks kohtunikud valitavaks ja nende ametiajad muutuks tähtajaliseks.

"See ettepanek tähendaks põhiseaduse muutmist. Kehtiva põhiseaduse järgi nimetatakse kohtunikud ametisse eluaegsetena. Mis tagajärgi tooks kohtunike tähtajaline valimine? Ma ei tea Euroopas ühtegi demokraatlikku õigussüsteemi, kus kohtunikud oleks tähtajaliselt ametisse valitavad," ütles Tallinna ringkonnakohtu kohtunikuna töötav Parrest Vikerraadio saates Uudis+.

Parrest lisas, et praegune süsteem tagab kohtutele sõltumatuse, sealhulgas poliitikast.

"Et kohtunikud saaksid kaitsta üksikisikute huve ja õigusi kartmata poliitilisi sanktsioone. Kohtunikel tuleb ju teha ka poliitiliselt mitte nii populaarseid otsuseid. Kohtuniku töö eesmärk ei saa olla alati rahvale meeldida. Kohus peab oma tegevuses silmas pidama, et see oleks usaldusväärne ja et inimestel oleks kohtu vastu respekt," märkis ta.

Parrest meenutas, et ka nõukogude ajal olid kohtunikud valitavad.

"Kas me tahame tagasi pöörduda sellesse aega, on retooriline küsimus," sõnas kohtunik.

Vastupidiselt viimasel ajal kõlanud väidetele, ei ole Eesti kohtumenetlus Parresti sõnul aeglane, vaid Euroopa võrdluses kiiremate hulgas.

"Muidugi on üksikuid juhtumeid, kus menetlus on jäänud venima. Üks võimalus selle vastu oleks, et kohtunikke oleks rohkem. Teisalt pannakse kohtutele seadusest tulenevalt üha enam ülesandeid juurde. On debati koht, kas kohtud ikka peaksid nende kõigega tegelema või saaks osa ülesandeid anda kohalikele omavalitsustele või teistele riigiasutustele."

EKRE volikogu võttis pühapäeval vastuse avalduse, et Eestis ei toimi demokraatlik õigusriik nagu peaks, mistõttu vajab riik demokraatliku õigusriigi toimimiseks justiitsreformi. Ühe konkreetse punktina tõi EKRE välja, et kohtunikud tuleb muuta valitavaks ja teha nende ametiajad tähtajaliseks. Samuti leidis EKRE, et eeluurimis- ja kohtumenetlustele tuleks kehtestada mõistlikud tähtajad ja lõivud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: