Riigikohtu esimees: EKRE ettepanek viiks kohtunike politiseerimiseni

Foto: Heini Heinlaid / ERR

EKRE poolt välja pakutud kohtunike tähtajaline ametisse valimine viiks Eesti kohtusüsteemi ja kohtunikkonna politiseerimiseni, leiab riigikohtu esimees Priit Pikamäe.

"Kohtunike valimine ei tähenda muud kui seda, et nad peavad hakkama tegema valimispropagandat. Nad peavad hakkama omama mingit valimisplatvormi, et saada valijate toetust. Kui me soovime saada poliitilist kohtuvõimu, siis kindlasti on see tee, mida mööda astuda. Aga mina olen sügavalt veendunud, et Eesti vajab kohtusüsteemi, mis on sõltumatu ega tee poliitilisi otsuseid ja seetõttu ma seda lähenemist kindlasti ei toeta," ütles Pikamäe usutluses ERR-ile.

Riigikohtu esimehe sõnul on ta veendunud, et Eesti ei vaja sellist justiitsreformi, nagu pakkus pühapäeval välja EKRE volikogu ning mille analooge on juba nähtud Ungaris ja Poolas.

"Kummaline on vaadata, kuidas teatud Euroopa riikide teatud parteid räägivad absoluutselt ühesugust juttu. Ja analoogilisi reformiplaane oleme me näinud ka Ungaris ja Poolas. Tuletan meelde, et sellised reformid Poolas viisid Euroopa Liidu poolt õigusriigi kaitse menetluse alustamiseni Poola suhtes, mis praegu ka käib. Seda kõike kokku võttes, ma olen sügavalt veendunud, et selline reform nagu nüüd välja pakuti, ei ole kindlasti kooskõlas õigusriigi põhimõtetega," sõnas riigikohtu esimees.

EKRE volikogu võttis pühapäeval vastuse avalduse, et Eestis ei toimi demokraatlik õigusriik nagu peaks, mistõttu on vaja justiitsreformi. Ühe konkreetse punktina tõi EKRE välja, et kohtunikud tuleb muuta valitavaks ja teha nende ametiajad tähtajaliseks. Samuti leidis EKRE, et eeluurimis- ja kohtumenetlustele tuleks kehtestada mõistlikud tähtajad ja lõivud.

EKRE esimees Mart Helme on varem ERR-ile öelnud, et Eesti kohtunikud on "laitmatud euromeelsed liberaalid", kes testküsimustele "Kas Tartu rahu kehtib?", ei ole võimelised andma must-valget vastust "Jah, kehtib."

"Nad hakkavad ajama abrakadabra, et kõik sõltub kontekstist, olud on muutunud, meil on kontrolljoon, allakirjutatud uus piirileping, mis küll ei ole ratifitseeritud. Kui me küsime, kas kooseluseadus kehtib, siis hakatakse rääkima, et ühelt poolt jah ja teiselt poolt ei. Millest see kõneleb? Sellest, et riigikohtunike kandidaadid püüavad olla poliitiliselt korrektsed, mitte õiguslikult korrektsed ja me ei ole rahul sellega," rääkis Helme jaanuaris ERR-ile.

Toomas Sildami täispikka intervjuud riigikohtu esimehe Priit Pikamäega saab lugeda teisipäeva hommikul ERR-i portaalist.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: