Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Katar tahab liituda NATO-ga

{{1528258980000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Katari kaitseminister ütles teisipäeval, et tema riigi pikaajaline strateegiline "ambitsioon" on liituda Lääne kaitsealliansiga NATO.

Khalid bin Mohamed Al-Attiyah ütles Pärsia lahe äärsete monarhiate diplomaatilise tüli esimesel aastapäeval, et Katar tahab saada 29-liikmelise Põhja-Atlandi alliansi täisliikmeks.

"Katarist on tänaseks saanud relvastuse kvaliteedilt üks tähtsamaid riike piirkonnas," ütles Attiyah Katari kaitseministeeriumi ametlikule ajakirjale Altalaya.

Tema sõnul on Katar NATO üks tähtsamaid alliansiväliseid liitlasi ning Doha eesmärk on "täisliikmesus", kui partnerlus NATO-ga areneb ja riigi visioon on selge.

Katari kaitseministri sõnul Doha ja NATO suhted laienevad ning riik võiks võõrustada "NATO üksusi või üht selle eriotstarbelist keskust".

2017. aasta 5. juunil teatasid Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid, Bahrein ja Egiptus diplomaatiliste suhete katkestamisest Katariga, süüdistades Dohat terrorismi toetamises ja liiga lähedastes sidemetes Iraaniga.

Viimase aasta jooksul on Katar olnud endiste liitlaste poolt isoleeritud ja riigi ainus maapiir Saudi Araabiaga on olnud suletud. Katari kodanikud on neljast riigist välja saadetud.

Katar väidab, et see on rünnak riigi suveräänsusele ja karistus iseseisva välispoliitika eest.

NATO lükkas Katari liitumissoovi tagasi

NATO lükkas kolmapäeval tagasi Katari soovi alliansiga liituda ja ütles, et see õigus on ainult USA-l ja Euroopa riikidel.

"Washingtoni leppe artikkel 10 põhjal võivad NATO liikmeteks saada ainult Euroopa riigid," ütles 29-liikmelise Põhja-Atlandi alliansi ametnik.

"Katar on NATO hinnaline ja kauaaegne partner," lisas ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: