Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stoltenberg püüab peatada Euroopa ja USA tüli laienemist NATO-sse

Euroopa Liidu ja USA lipud.
Euroopa Liidu ja USA lipud. Autor/allikas: Francois Lenoir/Reuters/Scanpix

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kolmapäeval, et püüab takistada Euroopa ja USA üha teravamaks muutuva tüli laienemist allianssi, kuid hoiatas liikmesriikide tõsiste lahkhelide eest.

Euroopa riigid on Washingtoniga tülis USA kehtestatud terase- ja alumiiniumi imporditollide pärast ning president Donald Trumpi otsuse tõttu lahkuda Iraani tuumaleppest ja Pariisi kliimaleppest.

NATO kaitseministrid kohtuvad neljapäeval Brüsselis, et võtta vastu plaan alliansi vägede liikumisvõime parandamiseks olukorras, kus Venemaas tunnetatakse ohtu.

Arutusele tuleb ka kava luua kaks uut juhtimiskeskust - üks Atlandi laevateede kaitseks, teine Euroopa vägede liikumise koordineerimiseks. Esimene hakkab paiknema USA Virginia osariigis Norfolkis, teine Saksamaal Ulmis.

Viis nädalat enne NATO tippkohtumist peetavat nõupidamist kipub varjutama tüli Euroopa riikide ja USA vahel.

"NATO liitlaste vahel on praegu tõsistes küsimustes tõsised lahkhelid," tõdes Stoltenberg.

"Kuni need ei ole lahendust leidnud, pean ma keskenduma sellele, kuidas vähendada ja piirata nende negatiivset mõju NATO-le."

Stoltenberg kinnitas aga, et "transatlantiline side" on endiselt tugev ning allianss on üle elanud liikmesriikide vastuolud 2003. aasta Iraagi kriisi ja 1956. aasta Suessi kriisi ajal.

Stoltenberg: NATO toetab Itaalia püüdu Venemaaga läbi rääkida

NATO tervitab Itaalia abi suhtluses Venemaaga, vastas kolmapäeval NATO peasekretär Jens Stoltenberg küsimusele, kas ta toetab Itaalia taotlust vaadata üle Vene-vastased sanktsioonid.

"Kui jutt on Venemaast, pean tähtsaks rõhutada, et NATO-l on kahepoolne lähenemine suhetele Venemaaga: me vajame tugevat heidutust, tugevat kaitset ühendatult poliitilise dialoogiga, sest me ei ole orienteeritud Venemaa isoleerimisele," ütles Stoltenberg.

"Sel põhjusel tervitan Itaalia tõsist toetust dialoogile, mis käib Venemaaga," lisas ta.

Peasekretär rõhutas, et peab seda dialoogi vaatamata keerukusele tähtsaks.

Stoltenberg meenutas, et äsja toimus Vene-NATO nõukogu. "Suhtlemist tuleb jätkata," märkis ta.

"Arvan, et majandussanktsioonid on tähtsad, sest need saadavad selge sõnumi, et Venemaa Ukrainas toime pandu peab saama tagajärjed. Ja Venemaa peab muutma käitumist, enne kui sanktsioonid tühistatakse," ütles peasekretär.

Läinud teisipäeval ütles Itaalia peaminister Giuseppe Conte, et tahab Euroopa sanktsioonid Venemaale üle vaadata.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: