EL plaanib investeerida 9,2 miljardit esimesse digiprogrammi

Andrus Ansip
Andrus Ansip Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku investeerida järgmisel pikaajalisel eelarveperioodil 9,2 miljardit eurot digitaalse Euroopa programmi loomisse. See saab olema ELi esimene programm, mis käsitleb spetsiifiliselt liidu digitaalset arengut.

"Digitaalne ühtne turg on see õigusraamistik, mis tagab, et inimesed ja ettevõtted saavad digitehnoloogiale üleminekust täit kasu. Meie eesmärk on kindlustada, et ELi eelarve on tulevasteks väljakutseteks valmis," selgitas digitaalse ühtse turu eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip.

Ansipi sõnul on digitehnoloogia väljakutseid võetud arvesse kõigis ettepanekutes alates transpordist, energeetikast ja põllumajandusest kuni tervishoiu ja kultuurini. "Et seda toetada, tegime täna ettepaneku suurendada investeeringuid tehisintellekti, superarvutitesse, küberturvalisusse, oskustesse ja e-valitsusse. Just neid valdkondi peavad ELi juhid ELi tulevase konkurentsivõime seisukohast kõige tähtsamaks," sõnas volinik.

2,7 miljardi euroga rahastatakse projekte, mille eesmärk on suurendada ja kindlustada Euroopas kõrgjõudlusega andmetöötluse ja muu andmetöötluse võimekust. See on oluline paljude valdkondade arenguks alates tervishoiust ja taastuvenergiast kuni autode ohutuse ja küberturvalisuseni.

Tehisintellekti kasutuselevõtuks Euroopas on kavas eraldada 2,45 miljardit eurot. Investeeringuga soovib EL hoogustada investeeringuid, et saada tehisintellektist võimalikult palju kasu, võtta samas arvesse tehisintellekti põhjustatavaid sotsiaal-majanduslikke muudatusi ja tagada asjakohane eetika- ja õigusraamistik. Digitaalse Euroopa programm annab riigiasutustele ja ettevõtjatele parema juurdepääsu tehisintellekti testimisele ja sellega eksperimenteerimisele, selgitas Euroopa Komisjon.

ELi digitaalmajanduse, ühiskonna ja demokraatia kaitsesse investeeritakse 2 miljardit eurot: toetatakse küberkaitset ja ELi küberturvalisuse tööstust, rahastatakse tipptasemel küberturvalisuse seadmeid ja taristuid ning toetatakse vajalike oskuste ja teadmiste arendamist.

700 miljonit eurot pühendatakse sellele, et praegustel ja tulevastel töötajatel oleks olenemata elukohaliikmesriigist võimalik omandada kõrgema taseme digioskused pika- või lühiajaliste koolituste ja töökohapõhise praktikaga.

1,3 miljoni eurot investeeritakse selleks, et haldusasutused ja avalikud teenused saaksid minna üle digitehnoloogiale, suudaksid ELis koostalitada ja et kõik ettevõtjad, eeskätt väikese ja keskmise suurusega, saaksid juurdepääsu tehnoloogiale ja oskusteabele. Digitaalse innovatsiooni keskused on VKEde ja haldusasutuste jaoks ühtsed kontaktpunktid, kus pakutakse juurdepääsu tehnoloogilisele oskusteabele ja eksperimenteerimisvõimalustele ning antakse nõu, kuidas digitehnoloogiale ülemineku majanduslikku mõttekust paremini hinnata.

Lisaks digitaalse Euroopa programmile plaanib Komisjon jätkata järgmise põlvkonna digitehnoloogia teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamist järgmise mitmeaastase finantsraamistikuga jätkata ning suurendada programmi "Euroopa horisont" raames. Programmist "Euroopa horisont" tehakse olulisi investeeringuid teadusse ja innovatsiooni, programm "Digitaalne Euroopa" aga kasutab selle tegevuse tulemusi, et luua vajalik taristu, millega omakorda luuakse sisendandmeid tulevasteks teadusuuringuteks tehisintellekti, robootika, kõrgjõudlusega andmetöötluse ja suurandmete kohta.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: