Teadliku muutuse kunsti propageeriv ökoküla sai PRIA-lt üle 100 000 euro ({{commentsTotal}})

Lilleorgu ehitatav koolimaja.
Lilleorgu ehitatav koolimaja. Autor/allikas: Sander Ilvest/Eesti Meedia/Scanpix

Joogaõpetaja ja koolitaja Ingvar Villido eestveetava teadliku muutuse kunsti edendajana tuntud MTÜ Lilleoru on viimastel aastatel saanud põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) Euroopa Liidu Leader-programmi alusel üle 100 000 euro toetusraha. Sügisel loodab tegevust alustada Villido õpetusele toetuv Lilleoru põhikool.

Harjumaal Rae vallas tegutsev MTÜ Lilleoru, mis plaanib sügisel avada põhikooli ja koolituskeskuse, ehitab selleks praegu uut hoonet, mille maksumuseks on üle miljoni euro.

Kooli ehitamiseks kogutakse annetusi, kuid Lilleoru kodulehel, rubriigis "Rahastuse vajadus 2017-2018" on välja toodud, et kummalgi aastal saadakse toetust ka PRIA-lt.

PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik kinnitas ERR-ile, et MTÜ Lilleoru on PRIA vahendusel saanud koolituskeskuse rajamisega seoses Leader-meetme projektitoetust.

Eelmisel aastal määras PRIA Lilleorule toetust 69 822 eurot, kuid samal aastal veel väljamakseid ei teinud. Samas maksis PRIA mullu välja 48 398 eurot, mis oli MTÜ-le määratud 2016. aastal.

"2018. aastal ei ole PRIA-le uusi taotlusi MTÜ-lt laekunud ja määramisi me teinud ei ole, eelmisel aastal määratud toetusest oleme välja maksnud 51 646,42 eurot," selgitas Sarv-Kaasik.

Toetused on määratud Lilleoru külastus- ja koolituskeskusele ventilatsiooniseadmete ja tehnoloogiliste seadmete hankimiseks ning Lilleoru Elulille parki pinkide ostmiseks.

Nii nagu Rapla Elujõu Keskusele muu hulgas kristallitoa sisustamiseks antud toetuse puhul, selgitas pressiesindaja ka Lilleoru kohta, et PRIA ise projektide sisule hinnanguid ei anna, vaid tugineb kohaliku tegevusgrupi seisukohale. Lilleoru puhul oli selleks Põhja-Harju koostöökogu.

Ta lisas, et mis puutub väidetavasse kavatsusse avada Lilleoru koolituskeskuses sügisel põhikool, siis selle kohta PRIA-l andmed puuduvad.

PRIA: hindamiskomisjonide pädevust ei tohi kahtluse alla seada

Selliseid taotlusi menetleb PRIA-s Leader-toetuste büroo, mille juhataja Raimo Ronimois ütles, et Leader-meede on mõeldud maaelu arendamiseks.

"Kohalikud tegevusgrupid, kes seda meedet üle Eesti rakendavad, koostavad oma piirkonnale arengustrateegia ja valivad välja sobilikud projektid," kirjeldas ta. "Inimesed, kes ei ole konkreetse kogukonna liikmed ja ei tarbi kohalikke teenuseid, peaksid mõistma ning aktsepteerima kogukonna poolt tehtud otsuseid ja mitte seadma kahtluse alla hindamiskomisjonide pädevust."

Ronimois lisas, et Põhja-Harju koostöökogu on hinnanud MTÜ Lilleoru projekti meetme 1 kriteeriumide järgi, milleks on kohaliku ettevõtluse arendamine, ning projekti elluviimisel luuakse töökohti ja arendatakse turismi.

PRIA teatel on Euroopa Komisjon Eestit kahel korral meetme rakendamise osas auditeerinud ja mõlemad korrad on olnud oluliste puudusteta.  

Maaeluministeeriumi maaelu arengu osakonna kohaliku algatuse ja elukeskkonna büroo juhataja Anneli Kimmel toonitas samuti, et kohaliku arengu strateegiad koostavad ja rahastatavad projektid valivad välja kohalikud tegevusgrupid.

"Kohalik tegevusgrupp tekib kogukonna enda algatusel, kes ise määratleb kohaliku arengu prioriteedid ning otsustab, milliste projektide elluviimine aitab kõige paremini kaasa kohalikule arengule. Seega peab kohalikul tegevusgrupil olema otsustusõigus kohaliku arengu strateegia koostamisel ja rakendamisel," märkis ta.

Tegevuste hindamiskriteeriumid on Kimmeli sõnul selged ja läbipaistvad. Hinnatakse projektide kvaliteeti, sidusust ja põhjendatust, taotleja pädevust ja jätkusuutlikkust, projekti vastavust strateegia visioonile ning meetme eesmärgile, projekti jätkusuutlikkust ja vastavust horisontaalsetele väärtustele.

Kimmel lisas, et riigil on suhteliselt keeruline sekkuda kohaliku kogukonna otsustusprotsessidesse ning mõjutada neid tegema teistsuguseid valikuid, kui nad on teinud oma strateegiaid koostades.

Lilleoru põhikool ootab tegevusluba

MTÜ Lilleoru juhatuse esinaine Ave Oit ütles, et Lilleoru uues valmivas õppekeskuses kavatsetakse käivitada sügisest nii loengud, kursused ja muu õppetegevus täiskasvanutele kui ka Lilleoru põhikool lastele.

"Sel esimesel sügisel plaanime avada 1.-2. liitklassi, õpilaste arv hetkel veel täpsustub, aga oskan öelda, et see jääb kuue kuni 12 vahemikku. Lilleoru põhikoolis omandavad lapsed riiklikus õppekavas ette nähtud teadmised ja oskused. Õppekavasse ja kooli ellu on lisaks põimitud lapse tähelepanu- ja keskendumisvõime ja teiste sisemiste protsesside tundma õppimine, häirivate emotsioonide ja mõtete mõju avastamine ning muutmine tegevuse käigus," selgitas ta.

Nii kasvab Oidi sõnul üles juba teistsuguste enesejuhtimise oskuste ja võimalustega põlvkond, vähenevad kannatusi põhjustavad läbielamised ja konfliktsus. Need elemendid toetuvad Ingvar Villido välja töötatud teadliku muutuse kunsti programmile, kuid Oit märkis, et kooli eripäraseks tegevaid põhimõtteid on veel mitmeid, näiteks õppimine väikestes liitklassides, suur mängides ja õues õppimise osakaal, oluline rõhuasetus koostööle, pere kaasamine ja muu.

"Kõik vajalikud dokumendid on haridusministeeriumile esitatud, loodame tegevusloa saada nüüd suve esimeses pooles," lisas ta.

Haridusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna konsultandi Jelena Zemskova sõnul on Lilleoru põhikooli tegevusloa taotlus menetluses ning praegu ministeerium seda lähemalt kommenteerida ei saa.

"Kindlat kuupäeva, millal taotlusele vastatakse, on samuti raske öelda, sest see sõltub erinevatest asjaoludest - mõnikord tekkib vajadus küsida lisadokumente, selgitusi või muud sellist," selgitas Zemskova.

Villido osaühing kasvatas kasumit

Ingvar Villido on saanud avalikku tähelepanu seoses mitmete tuntud järgijatega, kes on meedias rääkinud tema õpetuse elumuutvast mõjust. Ta on öelnud, et tal on olemas lahendused kõikidele probleemidele, välja arvatud surm.

Villido kodulehel on kirjas, et ta on Babaji Kriya Jooga Acharya meistri kvalifikatsiooniga õpetaja, teadliku muutuse kunsti kursuste sarja ja Human 2.0 haridusprogrammi looja, Eestis asuva Teadlikkuse Rakendamise Kooli ja Lilleoru keskuse asutaja ning sinna juurde kuuluva ritriidiüksuse juht.

Lisaks on välja tootud, et oma praktika käigus on Villido liikunud läbi mitmete saavutuste ja etappide: teadvele tulek, püsiva teadveloleku saavutamine, ise-enda realiseerimine, stabiilne identifikatsioon Algse Minaga, Maya ehk illusiooni läbinägemine, Riddhide ja Siddhide avastamine, võime suhestuda loodusjõududega, teadmiste saamine otse läbi intellekti jne.

Villido koolituste eest tuleb maksta krõbedat hinda: näiteks reedel algaval kolmepäevasel kursusel "Babaji kriya jooga I astme pühendus Ishwarananda juhendamisel" on osalustasu 350 eurot, kes on aga kursuse juba korra läbinud, saavad uuesti osaleda 100-eurose hinnaga.

Teadliku muutuse kunsti I-II osa kahepäevane koolitus ja üks jätkupäev maksavad 290 eurot.

Villidole ja tema pojale kuuluva osaühingu Human käive oli 2016. aastal 348 633 eurot. Võrreldes 2015. aastaga käive kolmekordistus. Kasumit teenis ettevõte 226 013 eurot ning see number oli varasema aastaga võrreldes enam kui kuuekordne.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: