PRIA andis esoteerikakeskusele toetust kristallitoa sisustamiseks

Rapla Elujõu Keskuse koduleht.
Rapla Elujõu Keskuse koduleht. Autor/allikas: kuvatõmmis

Põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) eraldas maapiirkondade elu edendamiseks mõeldud Euroopa Liidu Leader-programmist toetust Rapla Elujõu Keskusele, mis pakub muu hulgas kristalliteraapiat ja vestlusi selgeltnägijaga. PRIA esindaja sõnul hindavad nemad üksnes taotluste tehnilist poolt ning sisuga tegeles Raplamaa Partnerluskogu.

MTÜ Elujõulisem Rapla peetav Elujõu keskus pakub mitmeid teenuseid, näiteks energiate tasakaalustamist, kristalliteraapiat, tervendavaid vestlusi "selgeltnägijaga" ja valgusteraapiat. Keskuses toimuvad ka mitmesugused üritused, näiteks on nende kodulehe järgi lähiajal kavas väestavad seansid koos püramiidienergiaga, töötuba "Inglite embuses" ning kaks Jüri Lina loengut.

Keskus sai toetust Leader-programmi "Maaelu arengukava 2014-2020" meetmest "Elukeskkonna parendamine ja maaelu põhiteenuste kvaliteedi tõstmine".

Projektitaotluses tõi Elujõulisem Rapla välja, et Elujõu keskust tuntakse kui tervisekeskust, kus tegeldakse nii vaimse kui füüsilise tervise parandamisega ja suur rõhk on pärimusmeditsiini propageerimisel. "Olukord on jõudnud sinnamaani, et rahva suure huvi tõttu on keskus sunnitud oma tegevust laiendama," seisab taotluses.

Kristallikambri jaoks soovis MTÜ osta 450 kilogrammi poolvääriskive, millest panna kokku seinu katvad väepildid. Lisaks taotleti raha ka valgus- ja värviteraapiaaparaadi, muusikakeskuse, teraapialaua ja õppeköögi inventari jaoks.

"Keskuses pööratakse väga suurt tähelepanu vaimse tervise edendamisele. Väga populaarne on kristallidega (poolvääriskividega) töötoad ja praktikad. Kristallid on juba iidsetest aegadest väga võimsad tervendajad. Kristallid on elusad tingimusteta armastuse olendid. Igal erineval kristallil on oma jõud ja energia. Kõik kristallid vibreerivad oma kindlal ja individuaalsel sagedusel. Kristalliteraapia kujutabki endast vibratsiooniteraapiat. Kristalliseanssidel, töötubades on saavutatud imelisi tulemusi. Kristalliseanssidelt on väga head tagasisidet tulemuste kohta," seisab taotluses.

Samuti tõi Elujõulisem Rapla välja, et teeb koostööd Rapla tervisekeskusega, kes oma patsiente nende juurde suunab ja vastupidi.

PRIA: otsuse tegi kohalik kogukond

PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik vastas ERR-i küsimusele, millistele argumentidele toetusotsus tugines, et selle meetme puhul ei hinda toetuse taotlejaid PRIA ise, vaid kohapealsed tegevusgrupid, mida Eestis on 26. Need töötavad koos omavalitsuse, ettevõtjate ja mittetulundusühingutega välja kohapealset arengustrateegiat ja näevad ise ette, milliseid arengusuundi eelistada.

"Nad korraldavad ise kohapeal projektide taotlusvoore, koostavad paremusjärjestusi, viivad läbi hindamise. Igal piirkonnal on oma eelarve ja kui piirkonna tegevusgrupp on oma pingerea kokku saanud, esitatakse need projektid PRIA-le, kes kontrollib tehnilist poolt: kas dokumendid vastavad nõuetele, kas ettevõtete maksekäitumine on korrektne ja kas selline toetus mahub eelarvesse," selgitas ta.

Sarve sõnul teeb PRIA seejärel rahastamisotsuse, kuid ei maksa summat välja enne, kui projekt on ellu viidud. Rapla Elujõu Keskuse puhul tegi otsuse Raplamaa Partnerluskogu ning Sarv kinnitas, et PRIA ei saa otsust sisuliselt hinnata.

"Saame ainult siis, kui see on täiesti absurdne või ei mahu nende meetmete raamesse," lisas ta. "Praegusel juhul on see suhteliselt väikese summaga kohalik projekt, me ei saa selle otstarbekuse üle sekkuda, kui see on kohapeal saanud pingereas nii palju hääli. Kohalik kogukond on nii otsustanud," nentis Sarv.

Raplamaa Partnerluskogu on sama programmi alusel toetanud näiteks Märjamaa avaliku sauna rekonstrueerimist, Vesiroosi gümnaasiumi lasterühmale rahvariiete ostmist, vabatahtliku tuletõrjeseltsi komandohoone renoveerimist ja palju muud. MTÜ Elujõulisem Rapla sai Leader-programmist oma keskuse tarbeks toetust 11 773 eurot.

Partnerluskogu hindas projekti nõuetele vastavaks

Raplamaa Partnerluskogu tegevjuht-projektikoordinaator Jaak Vitsur ütles Elujõulisele Raplale toetuse andmist kommenteerides, et toetuse meetmed on seotud kohalike kogukondade arendamisega ning taotlejad on eeskätt kohalikud mittetulundusühingud.

"Üks Raplamaa tuntud mittetulundusühingutest on MTÜ Elujõulisem Rapla, kes on pälvinud koguni Raplamaa aasta teo nominendi tiitli," märkis Vitsur.

Tema sõnul on projekt praeguseks ellu viidud, aruandlus PRIA-le esitatud ja tulemused kohapeal üle kontrollitud. "Projekt "Rapla Elujõu Keskuse arendamine" toimib ja vastab seega Euroopa Komisjoni kui ka maaeluministri õigusaktide nõuetele," kinnitas Vitsur.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: