Euroopa Liidu imporditollid USA vastu jõustuvad reedest

Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.
Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu vastumeetmed USA terase- ja alumiiniumi imporditollidele jõustuvad reedest, teatas Euroopa Komisjon.

Reedel jõustuvad vastumeetmed puudutavad 2,8 miljardi euro väärtuses USA importkaupu ning hiljem kehtestakse imporditollid veel 3,6 miljardi euro väärtuses USA kaupadele - seda kas kolme aasta pärast või kui Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) otsustab vaidluses Euroopa Liidu kasuks.

Euroopa Liidu vastus näeb ette 25-protsendilist imporditolli lisaks terasele veel muuhulgas näiteks mitmetele toidukaupadele nagu riis, apelsinimahl ja jõhvikad ning tubakale ja burboonile. Samuti kehtestakse imporditollid teksariidele, mootorratastele ning erinevatele elektriseadmetele.

"Me ei tahtnud sellesse olukorda sattuda, kuid USA ühepoolne ja põhjendamatu otsus kehtestada imporditollid Euroopa Liidu terasele ja alumiiniumile tähendab, et meil ei ole muud valikut," ütles Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.

"Aastate jooksul koos meie Ameerika partneritega looodud rahvusvahelise kaubanduse reegleid ei saa rikkuda ilma, et me sellele vastaks. Meie vastus on kaalutletud, proportsionaalne ning kooskõlas WTO reeglitega. Loomulikult kui USA oma imporditollidest loobub, loobume me ka oma meetmetest," lisas ta.

Märtsis kiitis Ühendriikide president Donald Trump heaks 25-protsendilised imporditollid terasele ja 10-protsendilise alumiiniumile, tehes mai lõpuni ajutise erandi mõnedele USA liitlastele, nende seas Mehhiko, Kanada ja Euroopa Liit. Juunist otsustati aga erandit mitte enam pikendada.

USA tollid puudutavad 6,4 miljardi euro väärtuses Euroopa terase- ja alumiiniumieksporti USA-sse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: