Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Malmström: Harley-Davidsoni kolimine on USA poliitika loomulik tulem

Harley-Davidsoni mootorrattad New Yorgis asuva poe ees.
Harley-Davidsoni mootorrattad New Yorgis asuva poe ees. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mootorrattatootja Harley-Davidsoni otsus viia osa tootmisest Ühendriikidest välja on USA protektsionistliku kaubanduspoliitika loomulik tulemus, ütles Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Cecilia Malmström.

"Me ei taha neid karistada, aga kurb tagajärg on see, et USA ettevõtted survestavad Ameerika valitsust öeldes, hei, oodake, see ei ole Ameerika majandusele hea," rääkis Malmström teisipäevasel pressikonverentsil.

Harley-Davidson teatas esmaspäeval, et plaanib Euroopa Liidu uute tariifide vältimiseks osa oma tootmisest Ühendriikidest välja viia. Nimelt leiti, et Euroopa Liidu otsus tõsta USA mootorrataste imporditolli 25 protsendi võrra 31 protsendini tähendaks ettevõttele aastaste kulude tõusmist 90-100 miljoni dollari võrra.

"Rahvusvahelise tootmise kasvatamine Euroopa Liidu tollikoorma leevendamiseks ei ole ettevõtte eelistuseks, kuid on ainus jätkusuutlik variant, et tagada Euroopa Liidu klientidele ligipääs neile mootorratastele ja säilitada äritegevus Euroopas," teatas firma.

Ettevõtte teatel kulub tootmise mujale maailmasse viimiseks 9-18 kuud ning selle tegemiseni "kannatab ettevõte nende imporditollide tõsist mõju".

Euroopa on Harley-Davidsoni jaoks pärast Ühendriike suuruselt teine turg. Möödunud aastal teenis ettevõte 5,6 miljardise käibe juures 521,8 miljonit eurot kasumit.

Reedest rakendusid Euroopa Liidu imporditollid mitmetele USA kaupadele, vastusena president Donald Trumpi otsusele kehtestada imporditollid liidu terasele- ja alumiiniumile.

Lisaks mootorratastele on Euroopa nimekirjas veel ka teised tuntud Ameerika tooted, muuhulgas teksapüksid ja burboon. Euroopa Komisjoni asepresidendi Jyrki Kataineni sõnul on nimekirjas olevatel toodetel "tugev ja sümboolne poliitiline mõju".

USA president väljendas Harley otsusega seoses imestust

USA president Donald Trump väljendas esmaspäeval imestust seoses Harley-Davidsoni otsusega viia tootmine osaliselt riigist välja, et vältida Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioone.

"Ma olen üllatunud, et kõikidest ettevõtetest just Harley-Davidson hakkas esimesena valget lippu lehvitama," märkis Trump.

"Ma võitlesin nende pärast tõsiselt ja nad ei pea Euroopa Liitu müümisel tariife tasuma. Maksud on Harleyle lihtsalt ettekääne - tuleb olla kannatlik," rääkis Trump.

Trump eitas teisipäeval, et Harley-Davidsoni otsus viia osa tootmisest Ühendriikidest välja on tema protektsionistliku kaubanduspoliitika süü ning ähvardas, et see käik on mootorrattatootja "lõpu alguseks".

Trump ütles Twitteris, et Harley-Davidson kasutab imporditolle vaid ettekäändena ning plaanis juba varasemalt Kansas City tehase sulgemist ja sealt tootmise Taisse viimist. Viimast väidet ettevõte ise aga eitab.

"See oli juba ammu enne tariifide väljakuulutamist, seega kasutasid nad imporditolle/kaubandussõda vaid ettekäändena. See näitab, kui tasakaalutu ja ebaõiglane kaubandus on, kuid me parandame seda," sõnas Trump hommikuses säutsuseerias.

"Sunnime teisi riike vähendama ja eemaldama imporditolle ja kaubanduspiiranguid, mida on aastaid meie põllumeeste, tööliste ja ettevõtete vastu ebaõiglaselt kasutatud. Avame suletud turge ja laiendame oma jalajälge. Nad peavad ausalt mängima või imporditolle maksma!" märkis Ühendriikide president.

Ta jätkas öeldes, et ka siis, kui Harley-Davidsoni ametnikud teda Valges Majas külastasid, hoiatas ta neid liialt kõrgete imporditollide eest teistes riikides nagu India. Seejärel hoiatas Trump, et "Harley peab teadma, et nad ei saa USA-sse tagasi müüa maksmata suuri makse!"

Sealt edasi liikus president Trump aga juba otseste ähvarduste peale: "Harley-Davidsoni ei tohiks kunagi teises riigis ehitada - mitte iialgi! Nende töötajad ja kliendid on juba väga vihased nende peale. Kui nad kolivad, siis vaadake, see on lõpu alguseks - nad andsid alla, nad loobusid! Nende aura kaob ja neid maksustatakse nagu ei iial varem!"

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: