Migrandid toimetatakse päästelaevalt Hispaaniasse
Vahemerel päästelaeva Aquarius pardal viibivad 629 migranti viiakse Itaalia alustega Hispaaniasse, teatas teisipäeval Prantsuse heategevusorganisatsioon SOS Mediterranee.
Migrandid on Vahemerel Aquariuse pardal alates nädalavahetusest, kuna Itaalia ja Malta keeldusid alust oma sadamatesse lubamast.
SOS Mediterranee päästis migrandid, kelle seas on rasedaid naisi ja palju lapsi, laupäeval, kuid organisatsiooni päästelaeva ei ole lubatud sadamatesse.
"Lähiajal toimetab Itaalia alus Aquariusele varusid. Itaalia merepäästekeskuse kava kohaselt viiakse päästetud üle Itaalia laevadele ning toimetatakse Valencia sadamasse," teatas abiorganisatsioon Twitteris.
Hispaania uus valitsus eesotsas sotsialist Pedro Sánchezega lubas esmaspäeval, et Aquarius võib randuda Valencias, lisades, et loa andmine on "kohus".
Keeld lubada päästelaeva Itaaliasse oli Itaalia uue valitsuse esimene suurem migrantidevastane samm.
Itaalia ei kavatse taluda silmakirjalikke õpetusi migratsiooni osas
Itaalia valitsus teatas teisipäeval, et ei kavatse sisserändega soeses taluda silmakirjalikke õpetusi riikidelt nagu Prantsusmaa.
"Migrante vedava alusega Aquarius tehtud avaldused muu hulgas Prantsusmaa poolt on üllatavad. Itaalia ei kavatse taluda silmakirjalikke õpetusi riikidelt, kes on migratsiooni osas otsustanud pilgu kõrvale pöörata," kirjutati valitsuse teadaandes, mida edastas kohalik meedia.
Ungari peaminister Viktor Orbán kiitis teisipäeval Itaalia uue valitsuse otsust keelata migrante vedanud päästelaeva sisenemine oma sadamatesse.
Orbán ütles kohtumise järel oma Slovakkia ametivenna Peter Pellegriniga, et tema esimene reaktsioon oli ohata: "Lõpuks ometi!"
Ungari peaminister lausus, et tema jaoks on olnud "väga masendav" kuulda aastaid, et Euroopa merepiire pole võimalik kaitsta. Ta lisas, et selle kuulmine "võtab ära eluisu".
Orbán nimetas Itaalia valitsuse otsust "imeliseks hetkeks, mis võib tõesti tuua muutusi Euroopa rändepoliitikasse".
Hispaania välisminister: EL peab tegelema bloki rändepoliitikaga
Hispaania uus välisminister Josep Borrell ütles teisipäeval, et Itaalias ja Maltas randumiskeelu saanud 629 migrandiga päästelaeva vastu võttes soovib Madrid survestada Euroopa Liidu juhte tegelema eelseisval ülemkogul bloki rändepoliitikaga.
"Hispaania tegi žesti, mille eesmärk on lõpetada senine kõrvalevaatamine, millega sunnitakse üht liikmesmaad probleemiga tegelema, sellal kui teised seda eemale tõrjuvad," ütles Borrell usutluses raadiojaamale Ser.
Välisministri sõnul oli otsus lubada päästelaev Aquarius Valencia sadamasse uue peaministri Pedro Sáncheze isiklik samm.
Borrell lisas, et Hispaania tõstatab teema EL-i 28.-29. juuni tippkohtumisel.
Pariis kaitses otsust migrantide laeva mitte vastu võtta
Pariis kaitses teisipäeval otsust mitte pakkuda randumisvõimalust Vahemerel asuvale migrante vedavale päästelaevale, kuigi Korsika liidrid pakkusid, et avavad alusele saare sadama.
Korsika juhid Gilles Simeoni ja Jean-Guy Talamoni pakkusid teisipäeva hommikul, et päästelaev Aquarius, mille pardal on 629 migranti, võib randuda saare sadamas, kuid keskvalitsus kritiseeris Korsika rahvuslaste žesti teravalt.
"Simeoni võtab seisukoha, ilma et peaks selle eest vastutama," ütles välisministri asetäitja Jean-Baptiste Lemoyne raadiojaamale Sud. "Rahvusvahelise õiguse kohaselt peavad nad suunduma lähimasse või kõige turvalisemasse sadamasse. Korsika ei ole ei lähim ega kõige turvalisem. Laev asub Itaalia ja Malta vahel ."
Macron süüdistas Itaaliat vastutustundetuses
Prantsuse president Emmanuel Macron süüdistas teisipäeval Itaaliat künismis ja vastutustundetuses, kuna riik keeldus lubamast oma sadamasse abilaev, mille pardal on üle 600 migrandi, teatas riigipea kantselei.
Macron ütles valitsuse istungil, et mereõiguse alusel "lasub merehäda korral vastutus reageerida neil, kelle rannik asub kõige lähemal", ütles presidendi kantselei pressiesindaja Benjamin Griveaux.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS