Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia: me ei kavatse taluda silmakirjalikke õpetusi migratsiooni osas

{{1528855500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Itaalia valitsus teatas teisipäeval, et ei kavatse sisserändega seoses taluda silmakirjalikke õpetusi riikidelt nagu Prantsusmaa.

"Migrante vedava alusega Aquarius tehtud avaldused muu hulgas Prantsusmaa poolt on üllatavad. Itaalia ei kavatse taluda silmakirjalikke õpetusi riikidelt, kes on migratsiooni osas otsustanud pilgu kõrvale pöörata," seisab valitsuse teadaandes, mille edastas kohalik meedia.

Prantsuse president Emmanuel Macron süüdistas teisipäeval Itaaliat "künismis ja vastutustundetuses" keeldumise tõttu lubada oma sadamasse abilaev, mille pardal on üle 600 migrandi.

Pariis kaitses samas otsust mitte pakkuda randumisvõimalust Vahemerel asuvale migrante vedavale päästelaevale, kuigi Korsika liidrid pakkusid, et avavad alusele saare sadama. Korsika juhid Gilles Simeoni ja Jean-Guy Talamoni pakkusid teisipäeva hommikul, et päästelaev Aquarius võib randuda saare sadamas, kuid keskvalitsus kritiseeris Korsika rahvuslaste žesti teravalt.

Itaalia kutsus seoses rändekriisi ümber puhkenud diplomaatilise tüliga kolmapäeval välja Prantsuse suursaadiku Roomas, teatas välisministeerium hiljem kolmapäeval.

Ungari peaminister Viktor Orbán kiitis teisipäeval Itaalia uue valitsuse otsust keelata migrante vedanud päästelaeva sisenemine oma sadamatesse.

Orbán ütles kohtumise järel oma Slovakkia ametivenna Peter Pellegriniga, et tema esimene reaktsioon oli ohata: "Lõpuks ometi!"

Ungari peaminister lausus, et tema jaoks on olnud väga masendav kuulda aastaid, et Euroopa merepiire pole võimalik kaitsta. Ta lisas, et selle kuulmine võtab ära eluisu.

Orbán nimetas Itaalia valitsuse otsust imeliseks hetkeks, mis võib tõesti tuua muutusi Euroopa rändepoliitikasse.

ÜRO: Itaalial on õigus öelda, et ta ei saa kõiki põgenikke vastu võtta

Vastuseisus, mille pärast jäi Vahemerele ajutiselt lõksu päästelaev 629 paadipõgenikuga pardal, ei saa süüdistada ainult Itaaliat, ütles ÜRO pagulasameti juht kolmapäeval.

EL-i reeglite alusel peavad migrandid taotlema varjupaika esimeses ühenduse riigis, mille pinnale nad astuvad. See mõjutab Vahemere paadipõgenike puhul enim Itaaliat ja Kreekat.

"Arvan, et Itaalial on õigus öelda, et nad kõik ei saa minna Itaaliasse," ütles UNHCR-i juht Filippo Grandi.

Tema hinnangul on 2015. aastal EL-is kehtestatud põgenike kvoodisüsteemi alusel ümberpaigutamise skeem ebaõnnestunud.

"Vabandust, aga Kreeka ja Itaalia jaoks oli ümberpaigutamise programm läbikukkumine," ütles Grandi.  "Kui Euroopa ei naase koormajagamise juurde, siis me ei saa sellest olukorrast välja."

ÜRO pagulasameti juhi sõnul tuleb kiirelt selgeks teha, millised on riikide vastutused suuroperatsioonides päästetute maabuda lubamises.

"Meil peavad olema ennustatavad kokkulepped, et päästelaevad teaksid, kuhu minna," ütles Grandi. "Vastasel juhul võib see olla negatiivne stiimul päästmisele ning inimesed võivad hukkuda, kui seda [päästmist] ei toimu."

Kui vastutusi selgelt ei jagata, siis Aquariusele sarnaseid olukordi tekib järgmistel nädalatel veel ning see on äärmiselt häbiväärne, lisas ta.

Salvini: Pariisi vabanduseta tuleks Conte-Macroni kohtumine ära jätta

Ilma Pariisi "ametliku vabanduseta" tuleks reedeks plaanitud Itaalia peaministri Giuseppe Conte ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni kohtumine ära jätta, ütles Itaalia siseminister kolmapäeval.

"Kui ametlikku vabandust ei tule, ei oleks peaminister Contel õige Prantsusmaale minna," ütles Matteo Salvini, nõudes, et Prantsusmaa võtaks vastu rohkem migrante.

Prantsusmaa kutsus Itaaliat rände teemal koostööle ja dialoogile

Prantsusmaa on "suurepäraselt teadlik" survest, millega Itaalia migrantide sissevoolu tõttu Aafrikast toime peab tulema, teatas välisministeerium kolmapäeval ja kinnitas pühendumist "koostööle ja dialoogile" sel teemal.

"Me oleme suurepäraselt teadlikud Itaalial lasuva rändesurve raskusest ja selle riigi jõupingutustest," ütles Prantsuse välisametkonna pressiesindaja avalduses. "Miski, mida Prantsusmaa on öelnud, ei ole seadnud kahtluse alla seda ega vajadust eurooplaste vahelise tiheda koordinatsiooni järele." 

Macron ja Conte pidasid nädalavahetusel Kanadas juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 tippkohtumise kõrvalt kõnelusi ning Prantsuse ja Itaalia siseministrid rääkisid teisipäeval telefonitsi, teatas välisministeeriumi pressiesindaja.

"Me oleme pühendunud olemasolevale dialoogile ja koostööle Roomaga neis valdkondades," lisas ta.

Itaalia majandusminister tühistas kohtumise Prantsuse kolleegiga

Itaalia majandusminister Giovanni Tria tühistas Rooma ja Pariisi rändetüli tõttu kolmapäevale kavandatud kohtumise oma Prantsuse kolleegiga.

"Minister Giovanni Tria tühistas oma kohtumise Prantsuse majandusministri Bruno Le Maire´iga," teatas Itaalia majandusministeerium Twitteris Pariisis toimuma pidanud kohtumise kohta.

Säutsus kinnitati, et Tria kohtumine Saksa majandusministri Olaf Scholziga Berliinis toimub neljapäeval kavakohaselt.

Prantsusmaa kahetseb Itaalia ministri otsust kohtumine tühistada

Prantsuse majandusminister Bruno Le Maire avaldas kolmapäeval kahetsust oma Itaalia ametivenna Giovanni Tria otsuse üle tühistada kahe riigi rändetüli tõttu kokkulepitud kohtumine.

"Reis tühistati itaallaste palvel ja me kahetseme seda," ütles Le Maire ja lisas, et tal oli Triaga arutada palju tähtsaid teemasid enne Euroopa Liidu tippkohtumist juuni lõpus.

Sitsiiliasse jõudis 932 migranti

Itaalia rannavalvelaev Diciotti toimetas kolmapäeval Sitsiilias maale 932 migranti, teiste seas kaks teekonnal surnud põgenikku.

Cataniasse jõudnud migrantide seas on 13 rasedat ja 208 alaealist. Migrandid on pärit Eritreast, Sudaanist, Malist, Elevandiluurannikult ja Guineast.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: