Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia peaminister kinnitas, et saab siiski Macroniga kokku

Itaalia siseminister Matteo Salvini (vasakul) ja peaminister Giuseppe Conte.
Itaalia siseminister Matteo Salvini (vasakul) ja peaminister Giuseppe Conte. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Itaalia peaminister Giuseppe Conte kinnitas neljapäeval, et reedeks kavandatud kohtumine Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga leiab siiski aset. Teatele eelnes lepitava sisuga telefonikõne.

onte oli kaalunud kohtumise ärajämist, sest kahe riigi vahel lahvatas käesoleval nädalal sõnasõda migratsiooni teemal ning näiteks Itaalia siseminister ja erakonna Liiga juht Matteo Salvini nõudis Pariisilt vabandamist, vahendas Reuters.

"President Macron rõhutas, et ta ei öelnud midagi, mida oleks mõelnud solvanguna Itaalia või itaallaste aadressil," kommenteeris Itaalia peaministri büroo Conte ja Macroni telefonivestlust.

"Macron ja Conte nõustusid, et juuni lõpus toimuva Euroopa Liidu tippkohtumise eel on vajalik, et uusi initsiatiive koos arutataks," märgiti Rooma teates.

Sõnasõda sai alguse sellest, et Itaalia sulges oma sadamad abilaeva Aquarius ees, mille pardal oli sadu migrante ja varjupaigataotlejaid. Samuti keeldus laeva vastu võtmast Malta.

Prantsuse president Emmanuel Macron süüdistas seejärel teisipäeval Itaaliat "künismis ja vastutustundetuses". Pariis kaitses samas otsust mitte pakkuda randumisvõimalust, kuigi Korsika liidrid olid alguses pakkunud, et avavad alusele saare sadama.

Itaalia valitsus teatas teisipäeval, et ei kavatse sisserändega seoses taluda silmakirjalikke õpetusi riikidelt nagu Prantsusmaa. "Migrante vedava alusega Aquarius tehtud avaldused muu hulgas Prantsusmaa poolt on üllatavad. Itaalia ei kavatse taluda silmakirjalikke õpetusi riikidelt, kes on migratsiooni osas otsustanud pilgu kõrvale pöörata," seisis Itaalia valitsuse teadaandes.

EL-i reeglite alusel peavad migrandid taotlema varjupaika esimeses ühenduse riigis, mille pinnale nad astuvad. See mõjutab Vahemere paadipõgenike puhul enim Itaaliat ja Kreekat ning Rooma on juba varem korduvalt nõudnud, et varjupaigataotlejaid tuleb ülejäänud liikmesriikidesse efektiivsemalt ümber paigutada. Samal ajal on Prantsusmaa kehtestanud sisuliselt Itaalia piiril kontrolli, et migrandid ei saaks sealt edasi liikuda.

Pariis on "suurepäraselt teadlik" survest, millega Itaalia migrantide sissevoolu tõttu Aafrikast toime peab tulema, teatas Prantsusmaa välisministeerium hiljem kolmapäeval ja kinnitas pühendumist "koostööle ja dialoogile" sel teemal.

"Me oleme suurepäraselt teadlikud Itaalial lasuva rändesurve raskusest ja selle riigi jõupingutustest," ütles Prantsuse välisametkonna pressiesindaja avalduses. "Miski, mida Prantsusmaa on öelnud, ei ole seadnud kahtluse alla seda ega vajadust eurooplaste vahelise tiheda koordinatsiooni järele."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: