234 migrandiga päästelaev Lifeline võib saada loa randuda Maltal

Ligi nädal aega Vahemerel seisnud päästelaev Lifeline, mille pardal on 234 migranti, võib saada võimaluse randuda Maltal, teatas Prantsusmaa kõneisik teisipäeva hommikul. Itaalia keeldus esmaspäeval laeva vastu võtmast.
Viiest Euroopa poliitikust koosnev grupp veetis pühapäeva öö Vahemerele jäetud päästelaeval, et leida mitmesaja migrandiga laevale randumispaik. Kolm Saksa, üks Portugali ja üks Hispaania poliitik veetsid päästelaeval neli tundi, kaubeldes samal ajal Itaalia ja Malta võimudelt luba randumiseks, vahendas CNN Saksa abiorganisatsiooni Lifeline'i infot.
Laev oli teisipäevaks kuuendat päeva teadmata saatusega merel, pärast seda, kui võttis Liibüa rannikult peale sadu migrante. Laev seisis 38 kilomeetri kaugusel Malta rannikust 234 migrandi ja 17 meeskonnaliikmega.
Pardal olevate poliitikute sõnul on eluolud laeval üha halvenenud, nagu ka ilmastikuolud. Laeval on piisavalt vett, süüa ja kütust, et jõuda Maltale või Itaaliasse.
Saksamaa poliitik Michel Brandt kirjeldas elutingimusi laeval "väljakannatamatutena" ja ütles, et migrandid vajavad meditsiinilist abi. Ta postitas oma Twitterisse pildi laevatekil magavatest inimestest.
Situation auf der #Lifeline brenzlich: Morgen kann das Wetter umschlagen, dann ist das Leben der Gäste nicht mehr garantierbar. Es muss HEUTE eine #Lösung her. Wir fordern die #Bundesregierung auf, sofort Kontingente für diese Menschen zu schaffen. #DieLinke pic.twitter.com/l3SfUjO36U
— Michel Brandt (@michel_brandt_) June 25, 2018
Immigratsioonivastane Itaalia peaminister Matteo Salvini keelas esmaspäeval laeval Itaalia sadamates randuda.
Prantsusmaa kõneisik teatas teisipäeval pärast president Emmanuel Macroni ja Malta peaministri Joseph Muscati kõnelusi, et Malta paistab olevat valmis lubama Lifeline'il randuda. "Ühtegi lõplikku otsust pole veel tehtud, aga kui laev tuleb, siis on arusaam, et migrandid jagatakse Euroopa Liidu riikide vahel ära," ütles Malta ametlik allikas Reutersile.
Lifeline on teine päästelaev kahe nädala jooksul, mis on toonud esile Euroopa sügava lõhe põgenike ja majandusmigrantide jagamise üle. Pühapäeval ei suutnud EL-i juhid leppida kokku ühises seisukohas, kuidas migratsiooniga tegeleda. Nad proovivad uuesti kokkuleppele jõuda nädala lõpus toimuval Ülemkogul.
Juunikuu keskel jäi päästelaev Aquarius 600 migrandiga samuti merele, kuni Hispaania nõustus laeva vastu võtma.
Toimetaja: Anette Parksepp