Hispaania lubas migrantidelaeva oma sadamasse

{{1528682280000 | amCalendar}}
Migrandid ootavad Aquariuselt lahkumist Sitsiilia Catania sadamas.
Migrandid ootavad Aquariuselt lahkumist Sitsiilia Catania sadamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Hispaania teatas esmaspäeval, et võtab vastu Vahemerel liikuva päästelaeva 629 migrandiga pardal pärast seda, kui Itaalia ja Malta keeldusid alusel oma sadamates randuda.

"Meie kohus on vältida humanitaarkatastroofi ja pakkuda neile inimestele turvalist sadamat," on öeldud peaminister Pedro Sáncheze büroo avalduses, lisades, et prantslaste omaalgatuslik päästelev Aquarius lubatakse Valencia sadamasse.

Malta ja Itaalia keelduvad migrandilaeva vastu võtmast

Malta ja Itaalia võimud keeldusid pühapäeval vastastikku avamast sadamaid prantslaste omaalgatuslikule päästelaevale Aquarius, mille pardal on 629 sisserändajat.

Aquarius asub viimastel andmetel Malta ja Sitsiilia vahel.

Itaalia siseminister Matteo Salvini ja piirivalve eest vastutav minister Danilo Toninelli nõudsid, et Malta võtaks migrandid vastu.

"Malta ei saa pilku kõrvale pöörata, kui tuleb austada rahvusvahelisi leppeid inimelude kaitsmise kohta," ütlesid ministrid.

"Tänasest ütleb Itaalia inimeste kaubandusele ei!" teatas Salvini. "Meie eesmärk on tagada Aafrika noortele rahulik elu Aafrikas ja meie lastele Itaalias."

Malta võimud on vastanud, et käituvad täpselt oma rahvusvahelisi kohustusi järgides.

"Selle tõttu Malta ei lase ka alust oma sadamatesse," seisab valitsuse teadaandes.

Malta valitsuse eestkõneleja ütles uudisteagentuurile AFP, et kuna sisserändajad võeti peale Liibüa rannikuvetest ja operatsiooni koordineeriti Roomast, siis pole Malta võimudel selles osas mingeid kohustusi.

Itaalia ootab rändekriisis NATO abi

Itaalia kutsus NATO-t osutama Roomale senisest enam abi Põhja-Aafrikast, eriti Liibüast saabuvate ebaseaduslike immigrantidega toimetulekul, uue valitsuse sõnul on Itaalia sattunud "lõunast rünnaku alla".

Euroopa Liidu reeglite kohaselt peavad migrandid taotlema asüüli selles bloki riigis, kuhu nad saabuvad, mis on seadnud Itaalia ja Kreeka alates 2015. aastast ränga surve alla.

"NATO ja Euroopa Liidu vaheline tihedam koostöö Vahemerel ja mujal on vältimatu," ütles Itaalia uus peaminister Giuseppe Conte pärast kohtumist NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.

Itaalia välisminister Enzo Moavero Milanesi rõhutas pühapäeval, et Itaalia ootab NATO eelseisvalt tippkohtumiselt kinnitust "30-kraadisele julgeolekupoliitikale, mis ei jäta  hooletusse Euroopa lõunatiiba, kus tekivad alliansi jaoks olulised julgeolekuohud".

UNHCR: Itaalia ja Malta peavad lubama põgenikelaeval randuda

ÜRO pagulaste ülemvoliniku amet (UNHCR) kutsus esmaspäeval Itaaliat ja Maltat lubama viivitamatult randuda laeval, mille pardal on sadu põgenikke.

Pagulasamet kutsus Itaalia ja Malta valitsust "lubama viivitamatult maale sadu inimesi, kes on alates laupäevast päästelaeva Aquarius pardal Vahemerel. Ameti teatel hakkavad laeval viibival 629 inimesel varud otsa lõppema.

Berliin Itaaliale ja Maltale: täitke oma humanitaarkohust

Saksamaa kutsus esmaspäeval Itaaliat ja Maltat "täitma oma humanitaarkohust" seoses nende keeldumisega lubada sadade migrantidega päästelaeval randuda.

"Oleme mures inimeste olukorra pärast päästelaeval Aquarius. Saksa valitsus kutsub kõiki pooli täitma oma humanitaarkohust," ütles valitsuse esindaja Steffen Seibert.

EL kutsub Aquariuse kriisi kiirele lahendamisele

Euroopa Liit kutsus esmaspäeval Itaaliat ja Maltat jõudma "kiirele lahendusele" ning lubada sadade migrantidega päästelaeval randuda.

"Kutsume kõiki pooli jõudma kiirele lahendusele, et Aquarius pardal olevad inimesed pääseksid võimalikult kiiresti turvaliselt kaldale," ütles Euroopa Komisjoni esindaja Margaritis Schinas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: