Spaapuhkuse äri tänavu kiratseb

Foto: ERR

Turismiettevõtjad ütlevad, et võrreldes läinud aastaga ei lähe turismisektoril hetkel kõige paremini. Üks põhjus on Soome turistide osakaalu vähenemine, aga ka inimeste puhkamisharjumuste muutumine ning odavlendude eelistamine spaapuhkusele. Samas on siseturistide osakaal tähtsam kui kunagi varem.

Kogu turismisektor seisab silmitsi muutunud turusituatsiooniga ja seda hetkel, mil valdav osa sektorist on just teinud või tegemas suuri investeeringuid. Näiteks on Värska sanatoorium investeerinud kahe viimase aasta jooksul kaks miljonit eurot, et uuendad ja arendad pakutavaid teenuseid. Oodatava turistide kasvu asemel on see aga muutunud oludes hoopis vähenenud.

"Meie peame nentima seda, et ilmselt on käesoleva aasta mai olnud kolme viimase aasta kõige nigelama klientide arvuga kuu ja ka käesoleva aasta juuli märgid näitavad seda, et see on nigelama täituvusega, kui on olnud varasematel aegadel samal ajal," kommenteeris Värska sanatooriumi juhataja Vello Saar "Aktuaalsele kaamerale".

"Me oleme suutnud säilitada enam-vähem eelmise aasta taseme, aga see on toonud kaasa tunduvalt suurema töömahu, kuna inimeste harjumus ka majutust ette planeerida on muutunud ajateljel ühe-kahe- või maksimaalselt kolmenädalaseks. Ehk turismisektor on muutunud selliseks riskiäriks," tõdes Kubija spaahotelli omanik Aigar Pindmaa.

Tegemist pole pelgalt Lõuna-Eesti murega. Tervikuna on kogu sektor uues olukorras, kus inimeste tarbimisharjumused on muutunud.

"Inimestel on kogu aeg kiire ja see kogu aeg kiire on kandunud ka puhkamisele. See on ka põhjus, miks on keskmiste ööbimiste arv vähenenud ja kuna teenuste saadavus on lihtsalt nii lai, siis see on ka põhjust, miks ei ole tarvis enam nii pikalt ette broneerida, et alati on midagi võimalik saada või midagi leida vastavalt oma soovidele sobivalt," kirjeldas muutunud tarbimisharjumusi Eesti spaaliidu tegevjuht Aire Toffer.

Uue asjana tuleb ettevõtjatel lisaks omavahel ja naaberriikidega konkureerimisel konkureerida ka lennufirmadega.

"Küll, jah, neid pakkumisi on hästi palju, kus on võimalik osta odav lennukipilet ja odav majutus, aga kindlasti see teenuse tase ei vasta seal kohapeal sellele, mida pakuvad meie ettevõtjad täna," leidis Toffer.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: