Kohus ei rahuldanud Hollandis elavate brittide taotlust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipud.
Euroopa Liidu ja Suurbritannia lipud. Autor/allikas: Daniel Leal-Olivas/AFP Photo/Scanpix

Hollandi apellatsioonikohus lükkas teisipäeval tagasi välisbrittide kodanike nõude, et neile rakendataks pärast Brexitit Euroopa Liidu kodanike õigused.

Amsterdami kohus langetas otsuse Hollandi valitsuse kasuks ja leidis, et viie välisbriti nõudmine, et Holland kaitseks nende õigusi EL-i kodanikena, kui Suurbritannia ühendusest lahkub, on Euroopa Kohtusse saatmiseks liiga ebamäärane.

Arvatakse, et see on esimene omataoline kaasus, ajal mil Ühendkuningriik valmistub EL-ist lahkumiseks 2019. aasta märtsil.

Hollandi valitsuse andsid jaanuaris kohtusse viis Hollandi elavat britti ja kaks välisbrittide organisatsiooni.

Hagis argumenteerivad nad, et nad on EL-is elanud nii kaua, et omandasid EL-i kodanikena sõltumatud õigused, mis käivad üle ühe konkreetse liikmesriigi õigustest.

Hollandi valitsust esindanud advokaat Erik Pijnacker Hordijk ütles aprillis apellatsioonikohtus, et nõue on põhjendamatu ja tuleks vastuvõetamatuna tagasi lükata.

Amsterdami apellatsioonikohus nõustus alama astme kohtu otsusega, et pärast Brexitit EL-is elavate brittide seisund on küll EL-i seaduste pädevuses, kuid selle rühma tõstatatud küsimused "ei ole piisavalt konkreetsed", et need Euroopa kohtusse saata.

"Kõik on väga pettunud," ütles rühma advokaat Christiaan Alberdingk Thijm ja lisas, et nad uurivad asja veel ning otsustavad, kas minna edasi Hollandi ülemkohtusse või alustada uut protseduuri.

Hollandis elab praegu umbes 46 000 Briti kodanikku. Hollandi riigi esindajad väitsid kohtus, et pole alust arvata, nagu ähvardaks neid tõsine oht saada käsk riigist lahkuda.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: