X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti peaminister hoidis ära Brexiti-vastaste mässu

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti peaministri Theresa May valitsus hoidis kolmapäeval ära Euroopa Liidust lahkumist vastustavate parlamendiliikmete mässu, tehes järeleandmisi seoses parlamendi rolliga lõplikus Brexiti-leppes.

Alamkoda lükkas hääletusega tagasi algatuse, mis suurendanuks seadusandjate voli sekkuda, kui Brüsseliga enne 2019. aasta märtsi Brexitis kokkuleppele ei jõuta.

Mõni tund varem oli Brexiti-minister David Davis teinud avalduse selgitusega, mis mässumeelsete sõnul kindlustab parlamendile "mõtteka hääle".

Selle mõjul lükati häältega 319-303 tagasi muudatus EL-i eelnõusse, mis määrab kindlaks Brexiti õiguslikud raamid.

Valitsuse ettepanek võeti vastu hääletuseta.

Hääletuse võit on peaministrile suureks kergenduseks, sest tal on olnud raskusi sügavalt lõhestunud valitsuses autoriteedi säilitamisega.

Kaotus olnuks piinlik tagasilöök enne järgmise nädala tippkohtumist teiste EL-i liidritega.

May on pakkunud parlamendile võimalust hääletada Brexiti lõpptingimuste üle, aga läbirääkimised selle üle, mis juhtub, kui tingimused tagasi lükatakse, ei ole seni vilja kandnud.

EL-i toetajad tahaksid, et parlamendile antaks võimalus sekkuda ja takistada Suurbritannial ühendusest lahkumast, sest sel on nende arvates katastroofilised tagajärjed.

May on aga hoiatanud, et katsed tema käsi siduda kahjustavad väljavaateid Brexiti-kõnelustel hea kokkulepe saavutada. Euroskeptikud omakorda süüdistavad mässajaid katsetest Brexitit blokeerida.

Möödunud nädalal leppis valitsus viimaks kokku muudatused, mis ütleb, et kui järgmise aasta 21. jaanuariks kokkulepet ei ole, peavad ministrid panema avalduse parlamendis hääletusele.

Jätkusid vaidlused küsimuses, kas parlamendil on õigus muudatusi teha.

Viimaks leidis Davis, et alamkoja reeglid annavad spiikrile õiguse otsustada, kas avaldus on muudetav või mitte.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: