Gaasi suurtarbijad hakkavad maksma aktsiisi senisest kordades vähem

Grüne Fee kasvuhooned Luunjas.
Grüne Fee kasvuhooned Luunjas. Autor/allikas: Eesti Meedia/Scanpix

Rahandusministeerium on valmis saanud eelnõu, mis võimaldab kõrge energiamahukusega ettevõtetel tarbida maagaasi soodusaktsiisimääraga.

Ministeerium märgib eelnõu seletuskirjas, et Eestit on potentsiaalse investeeringu sihtriigina kaalunud erinevad energiamahukas sektoris tegutsevad ettevõtjad, kuid nii uute investeeringute kui ka Eestis aastaid tegutsenud
tööstusettevõtjate laienemisplaane on pärssinud kõrged energiahinnad.

Gaasi-intensiivsetele ettevõtjatele soodusaktsiisimäära kehtestamine parandab eelnõu autorite hinnangul oluliselt nende konkurentsivõimet ning Eesti atraktiivsust investeeringute sihtriigina.

Seaduse jõustumisel võimaldatakse suurettevõtetel tarbida gaasi soodusaktsiisimääraga, mis on 11,30 eurot 1000 m3 kohta.

Kehtiv aktsiisimäär 2018. aastal on 50,65 eurot 1000 m3 ja 2019. aastal juba 63,31 eurot 1000 m3 kohta.

Ehk soodustusest saadav kasu on seaduse eeldatavast jõustumisest 2019. aastal 52 eurot 1000 m3 maagaasi kohta.

Ettevõtja gaasi-intensiivsus peab olema loa taotlemisele vahetult eelnenud majandusaastal keskmiselt vähemalt 13 protsenti või prognoositud gaasi-intensiivsus järgmisel 12 kalendrikuul keskmiselt vähemalt 13 protsenti.

Gaasi-intensiivsus näitab ettevõtja Eestis asuvate ettevõtete tarbitud või tarbitava maagaasi kogumaksumuse osakaalu protsentides ettevõtja loodud või loodavast lisandväärtusest.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi arvutuste kohaselt võiksid maagaasi soodusaktsiisimäära saamise tingimused täita 21 ettevõtjat.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: