Sildam: selge on see, et valitsusel ei olnud valikut

Tselluloositehase kavand.
Tselluloositehase kavand. Autor/allikas: ERR

Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" leidis ajakirjanik Toomas Sildam, et valitsusel ei olnud Tartu lähistele plaanitava tselluloositehase eriplaneeringu lõpetamise otsust tehes valikut.

"Ma ei kujuta ette, et valitsus oleks öelnud läheme edasi," nentis Sildam.

Ajakirjanik Anvar Samost märkis, et erinevad Eesti valitsused on erinevatel aegadel teinud palju otsuseid, millel ei ole olnud ühtset rahva toetust.

"Siin ei olnud ju tegemist olukorrga, kus oleks toimunud rahvahääletus või mingi muu sarnane laialdane arvamusavaldus. Oli väga suur hulk inimesi, kes avaldasid meelt selle tehase projekti vastu, oli kõikide erakondade sees, aga eelkõige Reformierakonnas, sotsaaldemokraatlikus erakonnas ja Isamaas väga tugev piirkondlik surve," selgitas Samost.

"Kui peaminister oleks öelnud pressikonverentsil, et arutas seda ja leidis, et otsuseid saab teha siis, kui on olemas info. Mida ta tegelikult ka ütles seal pressikonverentsil, siis oleks tõenäoliselt järgnenud veel hulk meeleavaldusi, mis on absoluutselt normaalne demokraatlikus vabas ühiskonnas, aga kindlasti ei oleks juhtunud midagi letaalset nende samade erakondade reitingute või valimistulemustega," arvas Samost.

Samosti sõnul võib öelda, et tänaseks pole kõikides erakondades selles küsimuses selget rindejoont, kuigi EKRE on selles küsimuses hämmastavalt vait olnud.

"Kuigi ma eeldan, et ka EKRE Tartu piirkond on kindlasti tehase vastu, kuid mujal vaadatakse neid asju mõnevõrra teistsuguse, vähem kriitilise või vähem skeptilise pilguga. Erakondade vahel ei ole selget rindejoont, et ühel pool on näiteks Reformierakond ja teisel pool Keskerakond nagu mõnedes teistes küsimustes," märkis Samost.

Sildami sõnul on aga kõigile erakondadele Tartu ja laiemalt Lõuna-Eesti valijad olulised.

"Selles mõttes ikkagi erakondade peakorterid peavad sellega arvestama. Kas Reformierakonna peakorter on midagi öelnud oma väljapaistvale erakonnapoliitikule Urmas Klaasile, et palun ära tee nii. Ei ole," märkis Sildam.

Samosti sõnul on samas näiteks erakonna esimees Kaja Kallas öelnud, et tselluloositehas oleks asi, mille vajalikkust tasub uurida ja vähemalt uuringud tuleks igal juhul ära teha.

Sildami sõnul oleks tõesti võinud siiski teada saada, mis on sellise tööstusobjekti teoreetilised mõjud.

"Esmaspäeval on regionaalhaldusminister Janek Mäggi lubanud ettevõtjatega kokku saada ja esitada neile rahandusministeeriumi poolt koostatud motiveeritud dokumendi, mis peaks andma kätte Est-Fori juhtidele vastuse, mis moodi ja kas üldse selle tehaseprojektiga saab edasi minna ja teistpidi, kas neil on näiteks soov valitsuse vastu kohtusse pöörduda," märkis Samost.

Valitsus otsustas neljapäevasel kabinetiistungil asuda lõpetama Tartu lähistele plaanitava tselluloositehase eriplaneeringut.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: