Tõniste tselluloositehasest: valitsus võttis liiga suured ohjad enda kätte

Rahandusminister Toomas Tõniste (Isamaa) leiab, et valitsus võttis tselluloositehase eriplaneeringuga liiga suured ohjad enda kätte.
Tõniste ise ei viibinud neljapäeval valitsuskabineti istungil, kus tehti põhimõtteline otsus eriplaneeringu lõpetamise protsessiga alustada.
"Kui eriplaneering algatati, võttis valitsus liiga suured ohjad enda peale. Tegelikult peaks kõigepealt ettevõtjad saavutama kogukonnaga kokkuleppe, mitte nii, et valitsus peab muutuma kellegi müügimeheks," ütles ta ERR-ile.
Samas tõdes rahandusminister, et Eesti võib kasulikust investeeringust nüüd ilma jääda. "Olen selle kriitikaga nõus, et me ootame riigilt küll kogu aeg, et ta peab toetama ühte või teist, aga kuskilt peab see raha ka tulema. See raha tuleb ettevõtlusest. Loodan väga, et halba pretsendenti sellega ei looda."
Rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov kirjutas neljapäeval sotsiaalmeedias, et puiduvärindustehas annaks Eesti majandusele 1-2 protsenti sisemajanduse kogutoodangut juurde.
Puiduvärindustehas annaks Eesti majandusele +1%, see on hinnangu alampiir (ülempiir ulatub pea 2%-ni). Sada tehast paigutaks alampiiri alusel me SKT täpselt Norra ja Šveitsi vahele. Kuidas sünnib 100 tehast? Nii nagu algab ka kõige pikem tee - esimesest sammust.
— Dmitri Jegorov (@dmitrijegorov) June 21, 2018
Tõniste ütles, et tema pole läbi arvutanud protsente, aga suures plaanis on Eesti väike riik, mida ei valitseta ülevalt alla.
"Inimesed on need, kelle jaoks Eesti on. Siin ei saa inimestest üle sõita. See on alati kompromisside ja selge mõistuse koht," ütles Tõniste.
Tänase tselluloositehase otsuse valguses on mul üks palve. Ärgem enam kasuta fraasi: "Kodanik tahab, et otsused põhineksid analüüsil". Maksuasjades kuulen seda pidevalt, aga näedsa - ei vasta tõele.
— Dmitri Jegorov (@dmitrijegorov) June 21, 2018
Toimetaja: Priit Luts