Läti pangajuht võttis kahtlustuse kohaselt 250 000 eurot altkäemaksu

Foto: Ragnar Kond/ERR

Läti panga president Ilmars Rimševićs püüdis kallutada raskustes Trasta kommertspanga suhtes vastu võetud otsuseid selle aktsionäridele kasulikus suunas ja võttis neilt selle eest 250 000 eurot altkäemaksu. Kogusumma pidi olema pool miljonit eurot, kuid teine osa altkäemaksust jäi maksmata, kuna kõik ei läinud nii, nagu plaanitud. Prokuratuur on esitanud Rimševićsile kahtlustuse ja loodab selle aasta jooksul edastada kriminaalasja materjalid kohtule.

Läti prokuratuuris anti täna esimest korda täpsemaid selgutusi Läti panga presidendi kriminaalasja kohta, nii palju, kui uurimise ajal võimalik on. Ja selgus päris huvitavaid asju. Näiteks saime teada, miks kriminaalasi algatati alles nüüd, kuigi sündmused jutustavad Trasta kommertspanga likvideerimise ajast palju aastaid tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Korruptsioonitõrjebüroo hakkas asja uurima sel talvel ja toimetas Läti panga juhi Ilmars Rimševićsi mõneks päevaks kinnipidamiskohta pärast seda, kui pankrotis Trasta kommertspanga kaks aktsionäri olid büroo ametnikele kinnitanud, et maksid Rimševićsile altkäemaksu. Samas on olemas ka kõnesalvestused rohkem kui viie aasta tagusest ajast, mil sündmused toimusid, kuid siis uurimist mingil põhjusel ei alustatud.

"Selle aasta veebruaris käisid kaks aktsionäri korruptsioonitõrjebüroos ja andsid teada vanadest altkäemaksujuhtumitest. Nagu sellistel puhkudel ikka, alustati kriminaalmenetlust," rääkis Läti prokuratuuri eriti tähtsate asjade prokurör Viorika Jirgena.

Altkäemaksu andjad on kriminaalmenetlusest priid, sest teatasid juhtunust ise. Küll on aga kaasaaitamises kahtlustatav ettevõtja, kes andis kommertspanga aktsionäride raha keskpanga juhile edasi ja sai ise kümme protsenti ehk 25 000 eurot vaheltkasu. Sularaha andmise kõrval on kriminaalasjas ka varasem episood, mil Trasta kommertspanga aktsionär maksis kinni keskpanga juhi puhkusereisi Kamtšatkale.

"Altkäemaks edastati mitme maksena kahes osas. Pool tasuti enne Trasta kommertspangale oluliste otsuste tegemist ja teine osa lubati maksta pärast. Nii antigi alates 2012.aastast kuni 2013.aasta aprillini esimene osa altkäemaksust üle. Summa oli 250 000 eurot," lisas Jirgena.

Eriti tähtsate asjade prpokurör Läti prokuratuuris ei osanud reedel öelda, millal täpselt Ilmars Rimševićsi kriminaalasi kohtusse jõuiab. Paar kuud kulub selleks kindlasti, aga võib-olla ka kauem.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: