Politico: Läti katseid rahapesuga võidelda tabas jõuline vastukampaania

ABLV panga kontor Riias.
ABLV panga kontor Riias. Autor/allikas: ERR

Politico kirjutab Läti finantsmaailma käsitlevas pikemas ülevaateartiklis, et valitsuse jõulisemad sammud rahapesu, sealhulgas Venemaalt pärit raha, väljajuurimiseks on toonud kaasa ka tugeva vastukampaania, mida väidetavalt korraldavad Venemaa-meelsuses süüdistatud opositsioonipartei Koosmeel ja riigi suurim ärileht Dienas Bizness. Samuti on selge, et Läti finantsmaailma korrastamine on saanud parlamendivalimiste eel üheks olulisematest teemadest.

Kuigi Lätit ja sealseid panku kritiseeriti juba varem seoses Venemaalt ja mujalt endisest Nõukogude Liidust lähtuva rahapesuga, sai Läti maine varasemast tugevama hoobi, kui USA võttis luubi alla Läti suuruselt kolmandaks laenuandjaks olnud ABLV panga, mis hiljem oli sunnitud uksed sulgema. Samuti on esitatud Läti keskpanga presidendi Ilmārs Rimšēvičs vastu nii ametlikke kui ka mitteametlikke korruptsioonisüüdistusi, kirjutab Politico.

Nii Läti probleemid kui ka sarnased skandaalid mujal Euroopas on sundinud Euroopa Liitu astuma samme räpaste rahavoogude pidurdamiseks ning ka Läti paremtsentristlik valitsus on pangandussektori puhastamiseks tegutsema asunud.

Samas on need sammud toonud kaasa ka tugeva vastutegevuse, kui opositsioonierakond Koosmeel ja ajaleht Dienas Bizness on oktoobris toimunud valimiste eel hakanud valitsuse plaani teravalt kritiseerima. Kõige suuremaks sihtmärgiks on kusjuures rahandusminister Dana Reizniece-Ozola, keda Dienas Bizness on nimetanud muuhulgas "USA marionetiks" ja kelle tegevus meenutavat maffiale omast käitumist.

"See on suur, nähtav kampaania," kommenteeris Riias asuva NATO strateegilise kompetentsikeskuse juht Jānis Sārts. "Ajastus on kooskõlas sellega, kui Läti hakkas tegema tugevaid samme pikka aega riigis aetud rahapesuäri elimineerimiseks."

13. augustil avaldas ka uuriva ajakirjanduse veebileht Re:Baltica artikli, milles väideti, et ajalehte Dienas Bizness kasutatakse Venemaaga seotud oligarhi poolt Koosmeele ja populismis süüdistatud erakonna KPV LV toetamiseks enne valimisi.

Ajalehe Dienas Bizness peatoimetaja Līva Melbārzde lükkas omakorda süüdistused tagasi ning märkis, et kriitika rahandusministri aadressil on põhjendatud.

"Dienas Bizness, olles Läti suurim ärimaailma päevaleht ja veebiportaal, lähtub selgest hoiakust kaitsta Läti ettevõtlust ja ettevõtjaid," rõhutas Melbārzde.

Politico nendib samas, et vihane kampaania valitsuse plaanide vastu peegeldab ka seda, kuivõrd palju on Läti ärimaailm saanud kasu riigi pangandussektori senisest korraldusest ehk kokkuvõtlikult öelduna - kuivõrd oluline koht Läti majanduses on olnud rahvusvahelisel rahapesul.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: