Saksa valitsusparteid ei jõudnud rändekriisi lahenduses kokkuleppele

Seehofer ja Merkel
Seehofer ja Merkel Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Saksa valitsusparteid ei jõudnud teisipäeva hilisõhtuni jäkunud kõnelustel üksteisemõistmisele rändekriisi lahenduses, milles liidukantsler Angela Merkel ja siseminister Horst Seehofer esmaspäeval kokku leppisid, kirjutasid Saksa lehed Der Spiegel ja Bild.

Merkel ja Seehofer jõudsid esmaspäeval kokkuleppele, et Saksa-Austria piirile luuakse transiidikeskused varjupaigataotlejate kontrollimiseks. Juriidiliselt võrduks piirkond lennuväljade transiidialaga, kus reisija ei ole veel ametlikult sihtriiki saabunud.

Leppe kohaselt saadetaks asüülitaotlejad tagasi riikidesse, kus nad EL-i saabudes end registreerisid. Tagasisaatmine eeldab vastava riigi nõusolekut. Kui seda ei saada, kavatseb Saksamaa leppida kokku taotlejate tagasisaatmises Austriasse.

Leppe taga seisavad Merkeli Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja selle Baieri sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU), kuid sotsiaaldemokraadid ei ole veel sellega soostunud. Saksa meedia andmeil kogunevad valitsuserakonnad taas asja arutama neljapäeval.

Austria valitsus hoiatas teisipäeval, et võib rakendada meetmeid oma piiride kaitsmiseks.

Kantsler Sebastian Kurz, asekantsler Heinz-Christian Strache ja siseminister Herbert Kickl teatasid ühisavalduses, et Saksa kriisikokkulepe viitab sellele, et "Saksa valitsus tahab rakendada rändevoogude ohjeldamiseks riiklikke meetmeid".

"Ootame nüüd Saksa positsiooni kiiret selgitamist föderaaltasandil," seisis avalduses. "Saksamaa kaalutlused tõestavad taas kord Euroopa välispiiride ühiskaitse tähtsust."

Austria valitsus lisas, et "on valmis rakendama meetmeid oma lõunapiiride kaitseks" Itaalia ja Sloveeniaga. Kui Austria peaks blokeerima asüülitaotlejate edasiliikumise oma lõunapiiril, võib see kaasa tuua doominoefeketi Euroopas.

CSU eesotsas Seehoferiga survestas Merkelit mitu nädalat nõustuma kavaga hakata Saksa piirilt tagasi saatma teistes riikides registreeritud varjupaigataotlejaid või leidma EL-i riikidega lahendusi, mis annaksid sisuliselt sama tulemuse.

Neljapäeval ja reedel toimunud Euroopa Ülemkogul suutis Merkel teiste riikide liidritega uues rändekavas kokku leppida ning sai mitmelt riigilt lubaduse, et nad hakkavad Saksamaalt tagasi võtma nende riikides registreeritud varjupaigataotlejaid.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: