Merkel püüab kõnelustel Seehoferiga valitsust päästa

{{1530529260000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel teeb esmaspäeval viimase püüde lõpetada migratsioonitüli konservatiivsete liitlastega. Merkel on lubanud pidada läbirääkimisi siseministri Horst Seehoferiga, kelle ettepanek ametist lahkuda on seadnud küsimuse alla Merkeli hapra valitsuse püsimajäämise.

Seehofer tegi ettepaneku lahkuda nii ministriametist kui Baieri Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) juhi kohalt pühapäevasel parteikohtumisel. Maratonkohtumisel arutati, kas ettepanekud, millega Merkel eelmisel nädalal Brüsselist naasis, on CSU-le vastuvõetavad, vahendab Reuters.

Seehofer, kes on nõudnud, et Merkel karmistaks oma avatud uste pagulaspoliitikat, ütles pühapäeval kolleegidele, et hoolimata Euroopa liidrite kokkulepitud meetmetest ei näe ta alternatiivi osa migrantide tagasisaatmisele piiril. Merkelile pole see aga vastuvõetav.

Parteikaaslased veensid Seehoferit enne tagasiastumist kohtuma esmaspäeval veel korra Merkeliga, et püüda lahendada pikaajaline tüli. Siseminister lubas oma otsuse ametist lahkumise kohta teha kolme päeva jooksul.

Habras koalitsioon

Merkeli kristlike demokraatide (CDU) võimul püsimine on nüüd CSU kätes. Kolm kuud tagasi, pärast septembrikuu valimisi moodustatud koalitsiooni kuuluvad lisaks sotsiaaldemokraadid (SPD).

Saksamaa poliitiline kriis ilmestab Euroopa Liidu üha süvenevat lõhet nende vahel, kes soovivad hoida avatud piire, ning nende vahel, kes soovivad piirata Euroopasse saabuvate sisserändajate hulka.

Segadus Berliinis seadis esmaspäeval surve alla euro, kui Saksamaa suurim aktsiaindeks avanes üle ühe protsendi madalamal.

Merkel ja Seehofer kohtuvad plaani järgi esmaspäeva jooksul, enne mida toimub CSU ja CDU parlamendigruppide ühisistung. Merkeli jaoks on võtmetähtsusega, et CDU parlamendiliikmed teda praegu veel toetavad.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: