Hinnad tõusid aastaga neli protsenti

Foto: Priit Mürk

Hinnad tõusid tänavu juunis mullu sama kuuga võrreldes neli protsenti, selle aasta maiga võrreldes oli muutus 0,9 protsenti, teatas statistikaamet.

Kaubad olid 2017. aasta juuniga võrreldes 4,1 ja teenused 3,9 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuniga võrreldes tõusnud 11,2 ja mittereguleeritavad hinnad 2,1 protsenti.

Mullu juuniga võrreldes mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim mootorikütus ja eluase, mis kumbki andsid kogutõusust ligi veerandi. Bensiin oli 17,8 ja diislikütus 17 protsenti kallim kui 2017. aasta juunis. Eluasemekulutusi mõjutasid enim kodudesse jõudnud elektri 14,3-protsendine ja üüride 10,8-protsendine kallinemine.

Üle viiendiku kogutõusust andis alkohoolsete jookide 15,7- ja tubaka 6,4-protsendine kallinemine. Sellest omakorda 60 protsenti andis 35,2 protsenti kallinenud õlu. Toidukaupadest on mulluse juuniga võrreldes enim kallinenud munad (31 protsenti) ning külmutatud puuvili ja marjad (30 protsenti), odavnenud kartul (23 protsenti) ja suhkur (21 protsenti).

Viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus eelmise aasta sama kuuga võrreldes üle 4 protsendi novembris 2017, mil muutus oli 4,2 protsenti.

Maiga võrreldes oli juunis tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks eluase, mis andis kogutõusust ligi poole. Eluasemekulutusi mõjutasid enim kodudesse jõudnud elektri 9- ja üüride 5,6-protsendine kallinemine. Suuremat mõju kuumuutusele avaldas veel transport, kuna mootorikütus kallines kuuga 2,6 protsenti ning lennukipiletid olid 11,8 protsenti kallimad kui maiks ostetud piletid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: