Luminor: Eesti hinnad kasvavad Soome omadest kolm korda kiiremini

Tõnu Palm.
Tõnu Palm. Autor/allikas: Luminor

Luminor Eesti peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul kasvavad hinnad tänavu Eestis kolm korda enam kui Soomes.

"Eesti hinnakasv üllatas juunis tõeliselt suvise kuumusega, 4-protsendilise kasvutempoga. See on kaks korda kõrgem euroala keskmisest inflatsioonist. Eesti jääb täna tempolt maha vaid Rumeeniast. Aasta kokkuvõttes kasvavad hinnad käesoleval aastal kolm korda kiiremini kui Soomes," ütles Palm Luminori pressiteate vahendusel.

"Kiireim hindade kasv esimesel poolaastal puudutab ennekõike söömist väljaspool kodu, aktsiisidest mõjutatud alkoholi ja tubakatooteid ning nüüd siis ka tärganud eluasemekulusid. Teenuste hind jätkab stabiilse kasvuga jõulise palgakasvu taustal. Kiire hinnakasv on peamisi põhjuseid, mis räsib tänavu tarbijate ostujõudu," lisas Palm.

Samuti on Palmi sõnul kiire hinnakasv energeetikas. "Tarbijad seisavad arenenud riikides silmitsi taastuva hinnakasvuga, millesse panustavad ennekõike märkimisväärselt kõrgemad energiahinnad. Näiteks USAs, euroalas ja ka Rootsis on hinnakasv täna jõudnud 2 protsendi tasemele," märkis ta.

"Kui tuua välja midagi positiivselt, siis vähemasti möödunud aastaga võrreldes kasvavad kaks korda mõõdukamalt toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnad. Maailmaturu toiduainehinnad on viimasel poolaastal püsinud vaoshoitud, mis lubab oodata inflatsiooni kasvutempo osas mõõdukat allapoole hinnasurvet aasta teises pooles. Kaubandustõrgete tõttu on järsus languses vaid soojaubade hind. Lisaks on tugevas languses riisihinnad, mida mõjutab Aasia eksportööride kasvanud mahud. Sellest kõigest ei ole aga palju abi kõrgemate energiahindade taustal. Energiahinnad jõuavad viiteajaga kõikjale," sõnas Luminori peaökonomist.

Tarbijahinnaindeks tõusis juunis aastaga 4 protsenti ja võrreldes maiga 0,9 protsenti; viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus eelmise aasta sama kuuga võrreldes üle 4 protsendi 2017. aasta novembris, mil muutus oli 4,2 protsenti, teatas statistikaamet reedel.

Kaubad olid 2017. aasta juuniga võrreldes 4,1 protsenti ja teenused 3,9 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta juuniga võrreldes tõusnud 11,2 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,1 protsenti.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: