Facebooki algoritm leidis, et USA iseseisvusdeklaratsioon on vihakõne

Facebooki logo.
Facebooki logo. Autor/allikas: PA/Scanpix

USA-s pälvis hiljuti palju tähelepanu juhtum, kus Facebooki algoritmid leidsid, et Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsiooni mõnede lõikude näol on tegu nn vihakõnega ning seetõttu eemaldas programm neid lõike sisaldanud postitused.

Iseseisvuspäeva ehk 4. juuli eel hakkas üks Texase osariigis ilmuv kohalik ajaleht The Liberty County Vindicator postitama oma Facebooki-kontole iga päev lõike iseseisvusdeklaratsioonist, et tõsta lugejate teadlikkust selle olulise ajaloolise dokumendi kohta, vahendas BBC.

Probleem tekkis lõiguga, mis sisaldab väljendit "halastamatud indiaani metslased" ("merciless Indian savages"), mis viitab asjaolule, et tärkav riik oli 1776. aastal sõjajalal ka paljude Põhja-Ameerika põliselanikega.

Facebooki algoritm aga tuvastas selle lause vihakõnena, kustutas selle ning saatis ka kontot haldavale ajalehele automaatse teate, et tegu oli reeglitevastase postitusega. Hiljem pärast asjaoludega selgitamist Facebooki inimestest töötajatele, sotsiaalmeediaettevõte vabandas ning postitus muutus taas nähtavaks.

Ajalehe toimetaja kirjutas hiljem kommentaariks, et võib-olla kui Thomas Jefferson oleks kirjutanud, et "põlisameeriklased on väljakutset esitaval kultuurilise arengu tasandil", oleks kõik parem olnud. "Kahjuks aga Jefferson, nagu ka suurem osa tema aja kolonistidest, ei omanud põlisameeriklaste suhtes täielikult sõbralikku hoiakut," lisas ta.

Facebook omakorda vabandas ajalehe ees. "Tundub, et me tegime vea ja eemaldasime midagi, mida te olite Facebooki postitanud ja mis ei olnud meie reeglite vastane," seisis firma teates. "Me soovime vabandada ja anda teile teada, et me oleme teie sisu taastanud ja eemaldanud teie konto suhtes kõik tõkked, mis tulenesid meie ebakorrektsest sammust."

Poliitikaajakirja Reason ajakirjanik Christian Britschgi aga kommenteeris juhtumit tõdemusega, et see näitab väga selgelt, miks automaatsete otsingusüsteemide kasutamine vihakõne tuvastamiseks on problemaatiline.

"Robot, mis on seadistatud tuvastama poliitiliselt ebakorrektset keelt, ei ole piisavalt nutikas siis, kui see tekst on osa ajalooliselt olulisest dokumendist," nentis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: