Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Facebook hakkab makstud sisu asemel keskenduma sõprade ja pere postitustele

Facebooki juht Mark Zuckerberg Limas.
Facebooki juht Mark Zuckerberg Limas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Facebook hakkab kasutajate uudisvoos tõstma ettevõtete- ja meediasisu asemel rohkem esile sõprade ja pere postitusi. See võib ettevõtte tegevjuhi Mark Zuckerbergi sõnul vähendada kasutajate Facebookis veedetud aega.

Zuckerberg ütles neljapäeval, et kasutajate tagasiside järgi on avalik sisu tõrjunud kõrvale isiklikud hetked, mis aitavad inimestel üksteisega rohkem suhestuda. Veebimeeskond hakkab töötama selle nimel, et enam kui kaks miljardit inimest leiaksid üles postitused, mis viivad mõtestatumate sotsiaalsete suheteni.

"Ma eeldan, et nende muudatuste tegemisel väheneb inimeste Facebookis veedetud aeg ja mõned osalusnäitajad lähevad alla, aga ma eeldan ka, et aeg, mida te Facebookis veedate, on väärtuslikum. Ja kui me teeme seda asja õigesti, siis ma usun, et see on ka meie kogukonnale ja ärile pikas plaanis kasulik," ütles tegevjuht.

Facebooki aktsia langes peale teadet järgmiseks hommikuks 2,5 protsenti 183 dollarini.

Eelmisel nädalal ütles Zuckerberg, et tema uusaastalubadus on "teha korda" sotsiaalvõrgustik, mille ta kaasasutas. Eelmisel aastal kritiseeriti Facebooki panuse eest äärmuslikku poliitilisse polariseerumisse, samuti sai veebisait nahutada valeuudiste levitamise ja üha kasvavate privaatsusmurede eest.

Rahvasaadikud pahandasid eelmisel aastal Facebooki, Google'i Twitteri ja Alphabetiga, kuna nad ei suutnud oma platvormidel hoida ära Venemaa manipulatsioone USA presidendivalimiste ajal.

Reklaami asemel rohkem arutelu

Facebook võttis 2012. aastal kasutusele sponsoreeritud postitused, mis ilmuvad sisuliselt reklaamina kasutajate uudisvoos. Samal aastal tuli ettevõte välja mobiilireklaamiga. Sellest ajast alates on Facebooki iga-aastane müük ulatunud 5,1 miljardist dollarist kuni umbes 40,2 miljardi dollarini eelmisel aastal. Kasutajate udisvoog on aga üha enam uppunud reklaami alla ning täidetud postitustega ettevõtetelt ja meediaväljaannetelt.

Facebook on selle nimel tegutsenud tegelikult juba aasta aega, et uudisvoos oleks rohkem sisu sõpradelt ja perelt. Kõige hilisema muudatusega tõstab Facebooki algoritm esile postitusi, mis peaksid elavdama arutelu, tekitama soovi postitusi jagada ja nende peale reageerida. Sinna alla kuuluvad näiteks sõprade nõu- ja abipalved, soovitused reisideks või artiklid, mis tekitavad arutelu.

Kuigi isiklikuma suhtluse poole liikumine ei pruugi ettevõtete jaoks tähendada vähem sisu müümise võimalusi inimeste uudisvoogu, võib igasugune kasutajate tähelepanu ja osaluse langus tähendada siiski vähem reklaamitulu.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: