Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Facebook avaldas üksikasjaliku juhise lubatud ja keelatud postitustest

Facebook.
Facebook. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Facebook avaldas teisipäeval esmakordselt üksikasjalikud juhised sellest, mida firma lubab ja ei luba oma sotsiaalmeediaportaali üles panna.

27-leheküljelise juhise alusel keelab Facebook teha portaalis usutavaid vägivallaähvardusi, rõõmustada seksuaalvägivalla üle, edendada terrorismi või ohustatud liikide küttimist, proovida osta marihuaanat, müüa tulirelvi ja retseptiravimeid, anda inimestele näpunäiteid, kuidas end vigastada ning näidata alaealisi seksuaalses kontekstis.

Suurem osa neist olid juba keelatud varasemas "kogukonna standardite" lehel, kus firma standardid olid välja toodud üldsõnaliselt. Teisipäeval avaldatud juhis on palju üksikasjalikum.

Standardid kattuvad reeglitega, mida Facebooki 7600 moderaatorit kasutavad küsitava sisuga postituste hindamisel ning mille alusel nad otsustavad, kas postitus saab Facebooki jääda ja kas firma peaks teavitama postitusest ametivõime.

Kuigi standardid ise ei muutu, siis nende üksikasjad polnud varem avalikud.

Näiteks võib mõningal juhul postitada pilte rindadest, näiteks imiku toitmisel või maalidel. Juhises öeldakse ka, mis on täiskasvanute või alaealiste seksuaalne väärkohtlemine. Lisaks on määratletud sarimõrvar, sest Facebook ei lase sarimõrvaritel end Facebookis registreerida. Juhise sõnul on sarimõrvar keegi, kes on mõrvanud kaks või enam inimest "mitmes vahejuhtumis või kohas". Inimene võib saada Facebooki, kui ta on tapnud ühe inimese.

Juhis annab ka aimu Facebooki moderaatorite igapäevatööst. Nemad peavad vaatama igat sorti küsitavat materjali ning otsustama, kas materjal on vastuvõetav või mitte. Näiteks peavad nad otsustama, kust läheb pilkamise ja tagakiusu või teoreetilise kaalutluse ja otseähvarduse piir.

Facebooki moderaatorid töötavad 40 keeles. Facebooki eesmärk on vastata teatele küsitavast sisust 24 tunni jooksul, kuid firma sõnul ei kehtesta ta moderaatoritele kvoote või ajapiiranguid. Moderaatoritel aitab kahtlusi äratavat sisu leida ka tehisintellekt.

Facebooki toote- ja terrorismivastase tõrje poliitika juht Monica Bickert ütles, et üksikasjalikku juhist on koostatud pikka aega. "Olen sellel töökohal olnud viis aastat ja olen tahtnud seda teha kogu siinviibimise aja," lausus ta. Ta rõhutas, et Facebooki tegevjuhi Mark Zuckerbergi hiljutine ütluste andmine kongressis juhisega seotud ei ole.

Juhist täiendatakse pidevalt ning moderaatorid saavad täiendusi iga nädal, lausus Bickert. Ta loodab, et kasutajad mõistavad juhise kaudu paremini, miks mõned postitused jäävad üles, kuigi mõned kasutajad peavad seda vastumeelseks.

Ta lisas, et globaalset standardit on raske kehtestada, sest asjad, mis on ühe riigi ühiskonnas vastuvõetavad, võivad olla teise riigi ühiskonnas vastuvõetamatud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: