Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Liit: Eesti tootjad ei taha üldse toorpuitu müüa

Eesti töötlemata puidu eksport on vähenenud ning järjest enam müüakse välja väärindatud puitu. Tootjad tahavad toorpuidu osa ekspordis veelgi vähendada.

Eesti metsa- ja puidutööstuse liidu tegevjuhi Henrik Välja sõnul on eksitav statistikaameti neljapäeval avaldatud uuringu tulemus, justkui ekspordiks Eesti töötlemata puitu odavamalt kui on peamiste sihtriikide sisseostu keskmine hind, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näiteks on statistikaameti andmeil töötlemata lehtpuidu kuupmeetri hind Eestis 37, Rootsis kokkuostuhind aga 47 eurot. Statistikaamet tunnistas, et arvesse on võetud vaid ekspordi hind Eesti riigi piiril ning juurde pole arvestatud logistikakulusid ning sealt see kümneeurone vahe tulebki.

Tegelikult soovivad puidutootjad töötlemata puidu osakaalu ekspordis veelgi vähendada.

"Eesti tootjad ei taha üldse toorpuitu müüa. Eestis tahaks ikkagi kõik toorpuidu ära väärindada ja müüa ta siis juba kallimalt tootena. Õnneks selle poole me ka liigume, aga paberipuu on siis tõesti selline sortiment, mille puhul meil ei ole piisavalt võimsusi, tööstuste võimsusi, et seda kõike Eestis väärindada," selgitas Välja.

RMK puiduturustuse osakonna juhataja Ulvar Kaubi sõnul tuleks leida viis, kuidas ka praegu eksporditavat paberipuitu Eestis väärindada.

"Ma ütleks, et see on positiivne, et me oleme sinna jõudnud, et meie riigist /.../ palkide väljaminek turu tingimustel on väga minimaalne. Ja nüüd on jäänud järgmine samm astuda, et suuta seda lisandväärtust ka sellele paberipuidule anda," ütles Kaubi.

Ta lisas, et Eesti töötlemata puidu ekspordi hind on madalam võrreldes teiste Balti riikidega, kuna Läti ja Leedu ekspordis on toorpalgi osakaal suurem, mis maksab poole rohkem kui paberipuit.

Kuigi väärindatud puidu eksport on majandusele kasulikum kui toorpuidu eksport, siis ütles majandusministeeriumi analüütik Karel Lember, et töötlemata paberipuidu praegune turuhind on siiski väga kõrge.

"Raske on öelda, millal tipp on käes, aga praegu pigem võiks arvata, et ega siit enam edasi tõusta ei saa. Vaadates viimaste aastate keskmisi hindasid, siis tegu on pigem anomaaliaga ja tõesti ta on väga kiiresti kasvanud ja on praegu väga kõrgel tasemel," sõnas Lember.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: