Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafikud: Eestis on üha enam hakatud puitu väärindama

{{1531381080000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Toorpuit on odavam, kui töödeldud ehk näiteks akendeks-usteks või graanuliteks tehtud puit. Statistikaameti tehtud ülevaatest selgub, et Eesti ekspordib toorpuitu üha vähem ning järjest enam müüakse välismaale väärindatud puitu, mille hind on kõrgem.

Puidu ja puittoodete väljavedu Euroopa Liidu riikidesse moodustab Eesti kogu ekspordist enam kui kümnendiku. Värske uuring näitab, et Eesti ekspordib töötlemata puitu odavamalt, kui meie peamised sihtriigid seda toodet keskmiselt sisse ostavad.

Eesti metsa- ja puidutööstuse liidu tegevjuhi Henrik Välja sõnul on eksitav statistikaameti uuringu tulemus, justkui ekspordiks Eesti töötlemata puitu odavamalt kui on peamiste sihtriikide sisseostu keskmine hind, vahendas "Aktuaalne kaamera". Näiteks on statistikaameti andmeil töötlemata lehtpuidu kuumpeetri hind Eestis 37, Rootsis kokkuostuhind aga 47 eurot. Statistikaamet tunnistas, et arvesse on võetud vaid ekspordi hind Eesti riigi piiril ning juurde pole arvestatud logistikakulusid.

Statistikaamet vaatles töötlemata puidu eksporti Euroopa Liidu riikidesse perioodil 2015-2017.

Töötlemata puit jaguneb värvitud, troopiliseks, okas- ja lehtpuiduks, mis on töötlemata, kooritud või koorimata, kantimata või jämedalt kanditud. Eesti ekspordi näitajad põhinevad Eesti ettevõtjate esitatud andmetel ja olulisemate sihtriikide näitajad Eurostati andmetel.

Vaadeldaval perioodil on puidu ja puittoodete eksport kasvanud, samuti on suurenenud selle kaubamärgi osatähtsus kogu ekspordis. Aastal 2017 ületas puidu ja puittoodete eksport Euroopa Liitu miljardi euro piiri.

Kõige rohkem kasvab puidueksport küttepuidu ja puidugraanulite arvelt. Nende eksport on kasvanud 2015. aasta 155 miljonilt eurolt 2017. aastaks 200 miljoni euroni. Höövellaudade ning puidust tisleri- ja puusepatoodete, näiteks akende, uste, liimpuitplaatide eksport on kasvanud samal perioodil vastavalt 29 ja 26 miljonit eurot.

Töötlemata okaspuit on lehtpuidust kallim

Troopilise ja värvitud puidu osatähtsus töötlemata puidu koguekspordist on väike (2017. aastal vastavalt 0,3% ja 7,8%), seetõttu vaatleme lähemalt okas- ja lehtpuidu eksporti Euroopa Liitu.

Võrdlus teiste Baltimaadega

Eesti oli 2017. aastal Baltimaade suurim töötlemata okaspuidu eksportija. Töötlemata lehtpuidu eksportimisel olime Läti järel teisel kohal. Nii 2015., 2016. kui ka 2017. aastal oli töötlemata okas- ja lehtpuidu kuupmeetri hind eksportimisel väiksem Läti ja Leedu ekspordihindadest.

Aastatel 2015–2017 on Eesti eksportinud peamistesse sihtriikidesse töötlemata puitu odavamalt, kui on vastavates riikides toote keskmine impordihind. Baltimaades on Eestist eksporditava okas- ja lehtpuidu kuupmeetri hind kõige madalam. Puidu ja puittoodete ekspordi maht Euroopasse on suurenenud, kuid samas töötlemata puidu osatähtsus on vähenenud. Seega on Eestis üha enam hakatud puitu väärindama.

Artikkel ilmus algselt Statistikablogis.

Toimetaja: Marju Himma

Allikas: Reiko Blum, Statistikablogi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: