Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Channel 4: Facebook käsib moderaatoritel vägivaldset sisu mitte kustutada

Facebook.,
Facebook., Autor/allikas: PA/Scanpix

Briti telekanali Channel 4 korraldatud osalusuuringu tulemusena selgus, et sotsiaalmeediafirmas Facebook on ebasobivat sisu jälgivatele moderaatoritele antud juhiseid vägivalda sisaldavaid videomaterjale mitte maha võtta.

Vägivaldsete videote ignoreerimist on Facebook moderaatoritele põhjendanud muuhulgas "kasutajakogemuse parandamisena", vahendasid Channel 4, Times ja Guardian.

Channel 4 saate "Dispatches" ajakirjanik jälgis salaja Dublinis asuvat keskust CPL Resources, mis on suurim Facebooki keskus, mis tegeleb Suurbritanias asuva sisu modereerimisega. Moderaatorite koolitamist õnnestus ajakirjanikul ka filmida.

Koolitaja sõnul olevat vägivalda kujutavatel postituste puhul moderaatoritel kolm võimalust - ignoreerida, kustutada või märgistada see kui häiriv, mis tähendab seda, et kehtestatakse piirangud, kes sellist sisu näha võivad.

Näiteks näitas koolitaja tulevastele moderaatoritele videot, kus üht maas lamavat väikest poissi jalgadega peksti. Selline video tuleks koolitaja sõnul Facebooki keskkonda alles jätta.

Videoklippe, mis näitavad täiskasvanu poolt lapse või looma korduvat löömist või täiskasvanu poolt põletus- või lõikehaava tekitamist või "käia mitte oskava lapse loopimist, keerutamist või raputamist randmest, pahkluust, jalgadest, kätest või kaelast kinni hoides", Facebooki moderaatorid maha võtma ei pea. Sellised videod saavad lihtsalt märgistuse "lapse häiriv väärkohtlemine" ning selline materjal on ligipääsetav kõigile, kes kinnitavad, et nad on vanemad kui 18 eluaastat.

Kui koolitatavaks kehastunud reporter koolitajaks olevalt moderaatorilt küsis, miks vägivaldne sisu Facebooki alles jäetakse, vastas viimane, et see on "paremaks kasutajakogemuseks". "Kui sa hakkad liiga palju tsenseerima, siis inimesed kaotavad platvormi vastu huvi... Lõppude lõpuks on eesmärgiks ikkagi raha teenida," lisas moderaator.

Ettevõtja ja kunagi Facebooki investeerinud Roger McNamee, kellest on saanud praeguseks sotsiaalmeediagigandi kriitik, leidis, et Facebooki vaatepunktist on selline materjal sisuliselt nende tootes sisalduv narkootikum. "See on tõeliselt äärmuslik, tõeliselt ohtlik sisu, mis meelitab platvormi juurde äärmiselt suurt huvi tundvaid inimesi," nentis ta.

Laste väärkohtlemise vastu kampaaniaid korraldav Nicci Astin meenutas, et teavitas sellest lapse peksmist kujutavast videoklipist Facebookile juba 2012. aastal, kuid siis öeldi talle, et see kasutamistingimusi ei rikkunud ja seega keeldus Facebook seda maha võtmast.

"Kõigepealt näete te väikest poissi, videos on ta umbes kahe- või kolmeaastane, ning mees räägib temaga ja karjub tema peale," meenutas Astin. "Siis hakkab mees teda käte ja jalgadega lööma ning teda loopima. Seejärel peksab ta maas lamavat last jalgadega ning astub ta peale. ja siis loomulikult video katkeb. Te ei saa absoluutselt midagi teada peale selle vastikust tekitava tunde, et nägite, kuidas täiskasvanud mees väikest poissi peksis."

Hiljem on selgunud, et juhtum leidis aset Malaisias - poiss sai haiglaravi ning tema kasuisale mõisteti vanglakaristus. Video, mida postitamisele järgnenud paari päeva jooksul jagati 44 000 korda, on aga siiani Facebookis ja selle juures ei ole isegi hoiatust häiriva sisu kohta.

Facebook teatas saatele "Dispatches", et video oleks tulnud maha võtta.

Facebooki avaliku poliitika asepresident Richard Allan väitis, et šokeeriv sisu ei too firmale raha juurde. "See on lihtsalt valearusaam selle kohta, kuidas süsteem töötab. Inimesed tulevad Facebooki selleks, et saada turvalist kogemust jagada sisu oma pere ja sõpradega, Ülekaalukas osa nendest kahest miljardist inimesest ei tuleks eales selle pealegi, et niisugust sisu jagada, et sellisel viisil šokeerida ja inimesi solvata," rääkis ta.

Konservatiivse Partei rahvasaadik, kes on ka Briti alamkoja digitaalküsimuste ja meediaga tegeleva komitee liige, pidas Channel 4 paljastusi murettekitavateks, kuid paraku mitte üllatavateks. Samuti kritiseeris ta Facebooki esindajate varasemaid vastuseid rahvasaadikute päringutele, mis puudutasid just äärmuslikku sisu.

Peagi eetrisse minevas dokumentaalfilmis tuleb välja, et Facebooki juhid tunnistavad olukorda, et moderaatoritel ei lubata sageli maha võtta Facebooki lehti, kus rikutakse reegleid, kuid millel on palju jälgijaid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: