Maaeluminister ootab pankadelt põllumeeste olukorra mõistmist ({{commentsTotal}})

Viljapõld.
Viljapõld. Autor/allikas: Virgo Siil

Maaeluministeerium saatis neljapäeval pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega, et nad seoses erakorraliste ilmastikutingimustega suhtuksid põllumeeste olukorda ja lepingute täitmisse mõistlikult.

"Mõistan nii meie taime- kui ka loomakasvatajate põuast tingitud keerulist olukorda. Nagu lubatud valmistasime maaeluministeeriumis ette ning saatsime pankadele ja kokkuostjatele pöördumise palvega leida mõlemaid pooli rahuldavaid võimalusi juhtudeks, kui põllumajandustootjatega sõlmitud lepingute täitmisel esineb takistusi või viivitusi," ütles maaeluminister Tarmo Tamm.

"Samuti palume mõistvat suhtumist ja vastutulekut, kui põllumajandustootjad soovivad olemasolevate lepingutingimuste ülevaatamist," lisas ta.

Hetkel Euroopa Komisjon seoses põuaga erakorralise toetuse eraldamise võimalust ette näinud ei ole, kuid Eesti sai Euroopa Komisjonilt erisuse rohestamise nõude ökokesa tootmispiirangu nõude asjus. See võimaldab ka nendelt aladelt loomasööta varuda ja seeläbi loomasööda varumisbaasi laiendada.

"Samuti aitavad praegust olukorda osaliselt leevendada sellel aastal suurenevad põllumajandustootjate otsetoetused. Eelmise aastaga võrreldes suurenevad otsetoetused ligikaudu 10 miljoni euro võrra ja kokku maksame otsetoetustena välja 133,94 miljonit eurot. Lisaks jätkab valitsus oma lubaduse täitmist ja maksab ka sel aastal riigieelarvest täismahus ehk 18,4 miljonit eurot üleminekutoetusi," sõnas Tamm.

Esmaspäeval koguneb erakorralisele istungile riigikogu maaelukomisjon, kes koos maaeluminister Tarmo Tamme ja põllumajandussektori esindajatega arutab põuast tekkinud olukorda põllumajandussektoris ja võimalikke lahendusi.

Selle aasta kevad ja suvi on olnud erakordselt soe ja kuiv. Sademetevaene ilm on mõjutanud taimede kasvu üle Eesti. Ilmateenistuse andmetel oli keskmine sademete hulk selle aasta mais ligikaudu 60 protsenti väiksem võrreldes pikaajalise keskmisega. Samuti oli keskmine õhutemperatuur kõrgem kui tavaliselt ja päikesepaistelisi tunde tavapärasest kuni 48 protsenti rohkem.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: